14 Șubat Sevgililer Günü İçin Türkiye’den İçerik Pazarlaması Örnekleri

Pazarlamada ve tabi bu blogun ana konularından olan içerik pazarlamasında yılın önemli günleri demek, takipçilerle iletişim kurmak için yerinde bahaneler demek.

Türkiye’de de 14 Şubat 2014 gününü doğrudan satış için kullanmayan ve içerik pazarlaması vizyonu ile hareket eden markalar ve mecralar oldu.

İçerik pazarlaması nedir” sorusunun cevabını hatırlayalım:

Markaların dijital kanallar üzerinden yayınlanan çeşitli yazılı, görsel ve işitsel içerik tipleri ile takipçilerin ilgisini çekerek, marka hakkında olmak zorunda olmaksızın onların fonksiyonel ya da duygusal ihtiyaçlarını giderdikleri (…) bütünde ise marka hakkında pozitif bir duyguya sahip olmalarını sağlayan içerik ve iletişim stratejisi ile taktiklerinin birlikteliğidir.

Bana göre içerik pazarlamasında hayati olan 5 temel prensibi de yazıyı fazla uzatmadan eklemek isterim:

  1. Duygu yaratmak (empati yardımı ile güldürmek, ağlatmak, şaşırtmak, heyecanlandırmak vb)
  2. Özgün olmak (kendine has bir karakter ve iletişim diline sahip olmak)
  3. Marka konumlandırmasına sadık kalmak (1 ay önce söylenen ile paralel bir söylemin kullanılması)
  4. Kamuoyu yaratmak (insanların fikir yürütebileceği bir içerik üretmek)
  5. Satış odaklı olmamak (satışa değil, uzun vadeli ilişkiye inanmak)

Tarihe not düşelim, dönüp dönüp bakalım ve fikir edinelim: Türkiye’de 14 Şubat 2014’te hangi içerik pazarlaması çalışmaları dikkatimizi çekti?

Her çalışmanın altında yine bana göre yukarıdaki maddelerden hangilerinin ağır bastığını da not ettim. Sizin de yorum bölümünde katkılarınızı beklerim.

Atilla Taş’ın Sevgililer Günü Hediyesi

Atilla Taş’ın belirli bir marka için değil (yani aslında kendi markası için) content marketing prensiplerine uyduğu nefis çalışma. 14 Kubat ile kafa kafaya yarışan, tek kişilik dev kadro. 1 ve 2 numaralı maddelerin (duygu yaratmak ve özgün olmak) altı çizilsin.

14 Kubat

“14 Şubat ile dalga geçen markalar” arasında en hızlı davranan olduğu için doğal avantaj yakalayan ve Onedio ile de ek çalışma yapılan gnctrkcll çalışması. 1 ve 3 numaralı maddelerin ise (duygu yaratmak ve marka konumlandırması istikrarı) net ağırlığı var.

14 Șubat’ta Ne Alınmaz?

2 ve 5 numaralı (özgün olmak ve satış odaklı olmamak) maddelerin bağırdığı projede videonun yanına bir de sayfa hazırlanmış: vestel.com.tr/14subat (Yarın öbür gün kaldırılırsa diye ekran görüntüsü de burada: Sevgiliye 14 Şubat’ta küçük ev aleti mi alınır?)

Profesyonellerin 14 Șubat Gerçekleri

listelist-turkcell-profesyoneller-kulubu-14-subat

Turkcell Profesyoneller Kulübü’nün 14 Şubat için listelist.com ile beraber hazırladığı sayfa da 1 ve 2 numaralı maddelerin (duygu yaratmak ve özgün olmak) öne çıktığı bir çalışma olarak gösterilebilir. Denemeyenler buradan yaksın: profesyoneller.listelist.com

Sevgilinizin Hayallerini Süslemeyen 30 Çeşit Tek Taş!

Yazının manşetinde de yer alan bu çalışmanın 2. ve 5. maddelerini (özgün olmak ve satış odaklı olmamak) pekiştiren bir de şöyle ekstra görselleri var: Göz kamaştıracak ürünler…

İyi tarafından bak: Bunları duymak zorunda değilsin

halley-benim-sevgilim-yok

Halley’in 14 Şubat mikro sitesi epey ilgi gördü, epey paylaşıldı. 1 ve 5 numaralı maddeler (duygu yaratmak ve satış odaklı olmamak) öne çıkıyor.

Oy ve Ötesi’nden Sevgililer Günü çağrısı

 

Markalardan tamamen farklı bir kulvarda olduğu için özellikle listeye aldığım çalışma. 2 ve 4 numaralı prensipler (özgün olmak ve kamuoyu yaratmak) ön planda.

Yemeksepeti’nden Sevgililer Günü infografiği

yemeksepeti-sevgililer-gunu-infografik

Yemeksepeti, verileri ile içerik pazarlamasını uzun süredir uygulayan bir marka. Malum yeni iş yerimiz, şimdiden bayılarak çalıştığımız yer, o yüzden bu listedeki yeri ayrı. 2 ve 3 numaralı maddelerin (özgün olmak ve istikrarlı marka konumlandırması) altını çizelim. İnfografikte yer verilmeyen diğer detaylar için: Yemeksepeti’nden Sevgililer Günü Yemek Sipariş Analizi

Bonus: Sevgiyle Kalın

Boğaziçi Üniversitesi’nden kısa ve basit ama Boğaziçililer için hoş çalışma. Basit gibi görünüyor ama “ne gerek var” denip, hiç böyle bir şey yapmayabilirlerdi ve biz de “niye yapmadınız” demezdik. 1 ve 3 numaralı prensipler (duygu yaratmak ve marka konumlandırması). Son olarak eğer yukarıdaki listede yer alması gerektiğini düşündüğünüz ve benim gözümden kaçan farklı işler varsa yorum bırakarak listeyi uzatabilirsiniz.

Güncelleme 1: Aşkın Risk Haritası

Aksigorta’dan Facebook sayfası için hazırladığı parça infografik çalışması. Her parçada farklı bir Sevgililer Günü önerisi var. Bana göre 1 ve 5 numaralı maddeler (duygu yaratmak ve satış odaklı olmamak) ön planda. Sonrasında tam halini de yayınladılar.

Güncelleme 2: Bu kitabın aşkla meşkle ilgisi yok

Kitabın yazarı, pek saygı duyduğum Mehmet Doğan muhtemelen eklemem için tweet atmadı bana ama bence 3 numaralı marka konumlandırmasına sadık kalma maddesi ve 2 numaralı özgün olmak ile bu “minimalist” çalışmayı eklemekte fayda var (kitabı henüz alamadım, fena merak içindeyim). Kitabın bir de fragmanı var: Rıfkı Almaz – Arabesk Bir Fikşın / Kitap fragmanı

Güncelleme 3: Sevgililer Günü’nde Hangi Filmi İzlemelisiniz?

onedio-samsung-sevgililer-gunu
Samsung’un Onedio ile yaptığı içerik sayfası son dönemin moda içerik tiplerinden quiz ile hazırlanmış. Sorular epey detaylı ve sayıları fazla. Bu yönden iyi bir deneyim sunuyor ki bu tip modellerde sonuç değil süreç (yani soruları cevaplama deneyimi) asıl önemli olandır. 1 ve 2 numaralı maddeler yani duygu yaratmak ve özgün olmak öne çıkıyor. Şuradan deneyebilirsiniz: Sevgililer Günü’nde Hangi Filmi İzlemelisiniz?

Bonus Güncelleme 4: Sizi Çok Seviyorum

sizi-cok-seviyorum-can-muftuoglu
MHP Yenişehir Belediye Başkan Adayı Dr. Can Müftüoğlu’ndan duygusal bir iletişim yöntemi. Burada yer alsın istedim. Biz de sizi seviyoruz Can Bey, sevgiler karşılıklı. Bütün maddeler. Hepsi. Royal flush.

Güncelleme 5: KumandaN


Ne kadar ses getirdi bilmiyorum ama ben yeni gördüm. Nefis video, güzel fikir, Doritos Akademi’nin diline paralel kullanım. 2 ve 3 numaralı maddelerin (özgün olmak ve istikrarlı marka konumlandırması) altını çizelim.

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*