2011’in En İyi 5 Yabancı Dizisi

Sonuna yaklaştığımız bu lanetli yılı değerlendirmeye girişmek için Aralık ayının sonunu beklememize gerek yok.

Ülke olarak yaşanılan çoğu üzücü olay bir yana 2011’de bireysel olarak her birimizin yaşadığı güzel anlar da olmuştur muhakkak. Sonuna geldiğimiz her yılın bitiminde geçmişi değerlendirmek, sevinci de üzüntüyü de bir kenara bırakarak geleceğe bakmak gerekiyor.

Ahah, şaka yapıyorum, değerlendirmeseniz de olur. Neresinden bakarsak bakalım en nihayetinde “dizi”lerden bahsediyoruz. Eğlenelim ve derdi, tasayı unutalım diye çekilen yapımlar bunlar.

Listeyi oluştururken aldığım kıstaslar arasında şunlar bulunuyor:

– Türe yeni bir soluk getiriyor mu? (bu soluk kelimesini hep kullanmak istemişimdir)
– Karakter derinliği var mı?
– Olay örgüsü yalnızca bölümü değil, bütün bir hikayeyi kapsıyor mu?
– Sonraki bölümü iple çekiyor muyuz?

Listenin tamamen subjektif bir şekilde oluşturulduğu malumunuz. Ama yorumlarda kendi listenizi de paylaşmanızı isterim, böylece belki ben de yeni dizilerle tanışmış olurum.

5. Modern Family

Üçüncü sezonundaki Modern Family, 2011’de de en bayağı tabiriyle yardırmaya devam ediyor. Emmy Ödülleri’nde iki yıldır bütün komedi ödüllerini silip süpüren dizide her biri farklı aile içi dinamiklerine sahip olan ama birbirine akrabalık bağları ile bağlı üç farklı ailenin başından geçen eğlenceli olayları izliyoruz.

Özellikle baba Phil ve oğul Luke arasındaki arkadaşlığa ve Sophie Vergara’nın oynadığı Kolombiyalı karakterin kocasıyla yaşadıklarına bayılıyorum. Üçüncü ailemiz olan gay çift ise bambaşka gerçekten, izlemeniz gerekiyor.

Facebook
IMDB
Ekşi Sözlük

4. Luther

2010’da başlayan ve 2011’de devam eden bir İngiliz dizisi olan Luther listemdeki diğer diziler kadar bilinen bir yapım değil. Listede geride kalmasının nedenlerinden biri birinci sezonun 6, ikinci sezonun ise 4 bölümden oluşması ve BBC yapımı olması sanırım. Yani yalnızca 10 bölümde sizi kendine aşık eden bir İngiliz dizisinden bahsediyoruz.

Başroldeki İdris Elba oynadığı Luther karakteriyle hem Emmy’de hem de Altın Küre’de en iyi erkek oyuncu kategorilerinde aday gösterildi. Sorunlu bir İngiliz polis olan Luther bir yandan karısıyla olan ilişkisini düzeltmeye çalışırken, bir yandan da seri katiller ile ilgilenmektedir. Diziyi çekici kılan ise aşırı duygusal bir yapıda olan Luther’in olaylara karşı geliştirdiği karar mekanizmasında yatar. Luther hem kanunların doğrularını hem de kendi doğrularını uygulamaya çalışır. Dizideki sürprizler ve karakter gelişimleri nefes kesici (hep kullanmak istediğim başka bir sinema eleştirmeni klişesi).

BBC’nin üçüncü sezon için çalışmalara başladığı söyleniyor.

Facebook
IMDB
Ekşi Sözlük

3. The Walking Dead

Green Mile ve Shawshank Redemption gibi efsane yapımlardan tanıdığımız Frank Darabont’un Robert Kirkman’ın aynı isimli çizgi romanından uyarlayarak yarattığı The Walking Dead, 2010’un Ekim ayında başladı ve 2011’de de şu ana kadar beş bölümü yayınlandı. Özet geçmek gerekirse dizide zombi felaketinden kurtulmayı başaran bir grup insanın hayatta kalma mücadelesini izliyoruz. The Walking Dead karakter gelişimine ve gerilime özen göstermesinden dolayı basit zombi filmlerinden ayrılıyor ve hatta klişe zombi anlarını bile farklı göstermeyi başarabiliyor.

Böyle çok karakterli dizilerin en büyük numaralarından biri izleyenin onca karakterden birinin yerine kendini koyma refleksidir. The Walking Dead şu ana kadar bende ve tahmin ediyorum ki daha birçok kişide bunu başaramadı ve izleyiciyi sadece bir “izleyici” olarak konumladı. Bu avantaj mıdır, değil midir ileride daha iyi anlaşılacaktır.

Bu arada bunu seven 28 Days Later’ı da sevdi.

Facebook
IMDB
Ekşi Sözlük

2. Mad Men

Bu diziyle ilgili ne kadar yorum yapmak gerek bilmiyorum. Son dört yıldır Emmy’de en iyi dizi dahil onlarca ödülü götüren Mad Men, bilmeyenler için kısaca anlatmak gerekirse 1960’ların ABD’sini bir reklam ajansını hikayenin odağına alarak anlatıyor. Yani bir yandan dönemin popüler mesleği olan reklamcılıkta yaşananları izlerken, bir yandan da 1960’lardaki Amerikan toplumunun alışkanlıklarına tanık oluyoruz.

Şu anda beşinci sezonunun çekimleri başlayan dizinin hiç izlememiş olanlar için toplam 52 muhteşem bölümü var. Birinci ve belki ikinci sezonu izlerken ağır ve karakter odaklı temposuna alışmakta zorlanan kişiler için ilk 26 bölümün üçüncü ve özellikle dördüncü sezondaki muhteşem tempoya zemin hazırladığını söylemem gerekiyor.

Son olarak Mad Men için gelmiş geçmiş en seksi dizi diyenler var, onların yalancısıyım (oouv, bir muazzam laf daha, top sakal da bırakırsam ben bu işi kotarırım).

Facebook
IMDB
Ekşi Sözlük

1. Game of Thrones

Yılın tartışmasız en iyisi. Krallar, kraliçeler, prensler, havada uçuşan kılıçlar, iktidar savaşları ve politik kavgalar.

Winter is coming my friends.

Facebook
IMDB
Ekşi Sözlük

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*

15 yorum

 1. Sila

  Game of Thrones’a sonuna kadar katılıyorum, 2. sezon için Nisan’ı iple çekiyorum!
  Diğerlerinin hiçbirini izlemedim ama en yakın zamanda Mad Men maratonu yapacağım kesin.

  Liste paylaşacak kadar dizi takip etmiyorum bu aralar ama Dexter’ın listemde olacağı kesin. Bir seri katil bu kadar sevilir mi? 🙂 Şaka bir yana, adamın psikolojisini, içinde bulunduğu çelişkileri vs de çok iyi anlatıyor.

  Ha bir de çoktan bitmiş olsa da eşimin büyük ısrarlarıyla Battlestar Galactica izledim baharda. Gelmiş geçmiş en iyi dizi finali olabilir bence!

 2. Batuhan Apaydin

  dexter ve house’u kaçırdığım için çok üzülüyorum. ikisine de başlamam artık imkansız gibi, onca bölümü izleyecek vakit bulamam maalesef.

  battlestar galactica. hayatımdaki en güzel şeylerden biri. gerçekten. abartmıyorum. 🙂

 3. Sila

  Sen Dexter’a bi başla, zaman yaratırsın izlemek için 🙂

 4. Batuhan Apaydin

  Evet, hani Californication?

 5. Eski bir seri ama hâlâ devam etmekte “Hung” diye bir diziye başladım. 3. sezon, şimdilik tamda istediğim gibi gidiyor. 3. Sezon 8. Bölüm’deyim. Aynı zamanda The Walking Dead’e de devam ediyorum, onu da senin gibi beğendim. Dizi önerileri için teşekkürler.

 6. ozlem

  once upon a time bir oturuşta hepsini izledim onlarca dizi takıp eden biri olarak bu dizi listemde 1. sırayı aldı bile..izlemeyen pişman olur

 7. Siyah-Beyaz

  Game of thrones harika bi dizi 2.sezonu daha süper olacak kitabi okuyanlar bilir.Ayrıca benim çok begendiğim ve 69.altın küre ödüllerinde en iyi dram dizisi secilen ve drama dalında en iyi kadın oyuncu ile 2 ödül alan Homeland ta çok süper bi dizi izlemenizi tavsiye ederim

 8. Dexter

  Herkesin görüşü farklı olabilir saygı duyarım ama Dexter’ı izlemeyen çok şey kaçırmış demektir.

 9. spartacus

  siz herhalde spartacusu izlemediniz onu izleyin Game of Thrones vakit kaybı gelir

 10. weliii

  bencede en iyi seçim Game of Thrones hastasıyım bu dizinin..

 11. tuğçe

  The Vampire Diaries ve Pretty little liars’ı izleyin o liste nasıl değişiyo bakın 😀

 12. funda

  bence the vampire diaries çok güzel ve sürüklüyor insanı ayrıca prison breakte harika…
  lost bir başka amaa.

 13. ersoy

  Spartacus gercektende izledigim diziler arasinda en iyisi.yukarida yer alan listedeki vede sizlerin onerdigi tum dizilerden ayri tuttugum gercekten first class bir dizi. Izlemeyen vede kendini boslukta hissedenlere siddetle tavsiye edilir.