Ali Ağaoğlu, Maslak 1453 ve Beyaz At ile Şehre Giriş

Kulturistanbul.blogspot.com.es kısa ve nokta atışı bir yazı yazmış. Bir kısmını buraya alıntılıyorum, tamamını yazının sonundaki bağlantıdan okumanız mümkün.

1 – Fetih ikonografisinin temel tezlerinden biri Fatih’in Fetih’ten önce uzun süre planlar yaptığı, projeler geliştirdiğidir. Tıpkı Ali Ağaoğlu gibi. Ancak Fatih, Ali Ağaoğlu kadar akıllı olmasa gerek ki her zaman hocaları ile istişare halindedir. Akşemsettin’in, Molla Gürani’nin, Molla Hüsrev’in aklına ihtiyaç duyar. Ali Ağaoğlu ise karşımıza büyük hülyaları olan ancak toplum tarafından anlaşılamayan bir şahsiyet olarak çıkar.

2 – Fetih ikonografisinin bir diğer temel tezi Fatih’in şehir düştükten sonra beyaz bir ata binerek şehre girdiği söylencesidir. Fausto Zonaro’nun çok bilinen resminde Fatih etrafında yine Müderrisleri, Şeyhleri ve akıl hocalarıyla şehre girmektedir. Dönüp reklam filmine baktığımızda birden farkediyoruz ki Ali Bey’de beyaz bir ata binmiş, atın rengini tamamlayan beyaz bir gömlek ve daha da beyaz dişleriyle bize gülümsüyor ve evimizin yanında böyle bir orman isteyip istemediğimizi soruyor.

3 – 1453, Fetih ikonografisinin ayrılmaz bir sembolüdür. Bir projenin başlığına bu tarihi attığınızda ister istemez projenin bir yeri fethettiği düşüncesi yeşerir. Bir Fetih varsa elbette bir de Fatih olacaktır ve Fatihler fethettikleri yerlerde beyaz atlarına binerek girerler. Burada ironik olan fethedilen yerin Fatih Ormanları olmasıdır.

Buyrun: Fetih İkonografisi Üzerinden Bir Reklam Filminin Anatomisi

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*

1 yorum

  1. valla bence sanırım sayın ağaoğlu ormanı fet edecek gibi ormanların yok olmasına göz yummamak lazım