Arda Turan Lidyana’da, Seda Sayan Nerede?

1 ay içinde önce Britney Spears’in Path’e, ardından da U2’den Bono ve The Edge‘in Dropbox’a yaptığı yatırım haberlerini okuyunca bu yazıyı yazmak farz oldu.

2011’in sonunda duymuştuk, Atletico Madrid’in yıldızlarından olan ve İspanya’da yaşayan Arda Turan Türkiye’deki bir e-ticaret girişimine yatırımda bulunmuştu.

Webrazzi’nin haberine göre Arda Turan takı ve aksesuar alışverişi yapılan Lidyana.com‘a yaklaşık 200 bin TL’lik yatırım yaptı ve yüzde 10,60’luk hisseye sahip oldu. Yatırımcılar arasında Sina Afra, Ahmet Sarı, Tolga Tatari, Nevzat Aydın gibi popüler isimler ile beraber iki yatırım firmasından (Raiffeisen Investment ve Raymond James Securities) üst düzey isimler yer alıyor.

Ne var ki Arda Turan’ın bu yatırımı yalnızca yükselişi kuvvetle muhtemel bir e-ticaret girişimine para yatırmak değildi. Arda Turan bu hareketiyle yeni bir çevreye de giriş yapmış oldu ve yalnızca bu sayede ileride başka girişimlerde de onun ismini duyuyor olacağız. Bizim ülkemizde futbolcular emeklilikleri ile beraber ya kebapçı/emlakçı dükkanı açarlar ya da TV’de, gazetede yorumcu olurlar. Bu açıdan bakıldığında Arda Turan’ın ve ona akıl verenlerin şimdiki zamanı ne kadar iyi gözlemlediği daha rahat anlaşılabilir.

Tabi bu alışveriş karşılıklı. Lidyana’nın diğer ortakları da Arda Turan’ın geniş çevresine dahil oldular.

Ancak ne yazık ki Türkiye’de spor ya da sanat dünyasından bu konuda ikinci bir Arda Turan daha bulunmuyor. Durumun ne kadar vahim olduğunu göstermek için ben size önce yabancı örnekleri sonra da potansiyel Türkleri kısaca sıralamak istiyorum.

Ashton Kutcher: İsmi Hollywood’dan ziyade Silikon Vadisi ile anılır oldu. Flipboard, Fab.com, Foursquare, Skype ve Path yatırım yaptığı firmalar arasında.

Lady Gaga: Erick Schmidt ile beraber Backplane‘e yatırım yaptı, Little Monsters ismindeki kendi sosyal ağını kurdu.

Justin Timberlake: Zamanın boyband insanı, şimdilerde MySpace‘in büyük ortaklarından. Bunun yanında Stripple ve Miso Media‘da da yatırımları bulunuyor.

Kim Kardashian: Tam olarak nasıl ünlü olduğunu hiçbirimizin bilemediği bu etine dolgun arkadaşımızın kurucu ortaklarından olduğu ve geçtiğimiz günlerde iş modelini değiştiren bir moda ve stil sitesi bulunuyor: Shoedazzle

Selena Gomez: Justin Bieber’ın kız arkadaşı bu genç arkadaş Postcards on the Run isimli mobil uygulamanın yatırımcılarından.

Şimdi de sırada Türkler var. *

Arda Turan: İnternet sektörüne Lidyana.com ile hızlı bir giriş yaptı. Devamını da getireceğini düşünüyorum.

Acun Ilıcalı: Acunn.com ile eski tip habercilik yapılan içerik işine girdi. Tahminlerin aksine başarılı oldu çünkü TV dünyasındaki bağlantılarını kullanarak dizilerin ve maç özetlerinin yanı sıra kendi showlarından görüntülerin de acunn.com üzerinden yayınlanmasını sağladı. İçerik işinde (en azından Türkiye’de) reklam gelirlerinin düşük olduğunu fark ettiği anda acunn.com ile yaptığı e-network’ü farklı girişimlerde kullanması muhtemel.

Okan Bayülgen: Sosyal medya ile son zamanlarda çok iyi anlaşıyor ancak bunu sadece TV programı için kullanıyor. Dijital ortamda maddi bir yatırımı yok. İhtimal o ki gelecekte televizyonda rahat edemediğini hissettiği bir anda kendi online video kanalını açabilir. Olamaz mı, olabilir.

Seda Sayan: – (öneri: dating ve 40 yaş üstü kadınlar için moda siteleri)

Esra Erol: – (öneri: dating siteleri)

Kenan Doğulu: – (öneri: online müzik yapımcılığı girişimi)

Kenan İmirzalıoğlu: – (öneri: film ve dizi dünyası için iş ağı)

Hadise: – (öneri: moda ve müzik eksenli, hatta gurbetçi destekli)

Ivana Sert: – (öneri: shoedazzle modeli moda girişimi)

Elif Şafak: – (öneri: genç yazarların kendini gösterebileceği içerik sitesi)

Bu liste daha uzar gider, peki ama Arda Turan ve Acun Ilıcalı’dan sonra kim bu listeye “gerçekten” girer?

Şunu da soralım: Hangisi daha zor? Türkiye’de yatırımcı olmak mı, internet sektörü ve yeni girişimler hakkında bilgi sahibi olmak mı, yoksa o çevreden insan tanımak mı?

2012 yılı için “Türkiye’de e-ticaretin yılı olacak” diyoruz ama sektörün büyümesi için farklı yatırım ve network kanallarına da ihtiyaç var.

* Yanında (-) bulunan isimlerin hiçbirinin internet girişimleri ile bir ilgisi bulunmuyor. Listeye girmelerinin nedeni alanlarında kitleleri etkileyebiliyor olmaları ve belli bir konuda uzman gözükmeleri. Maksat beyin jimnastiği olsun.

Güncelleme: Okan Bayülgen’in bir Smarttv projesi üzerinde çalıştığı konuşuluyor.

Geçtiğimiz hafta Yeditepe Üniversitesi’nde düzenlenen Sosyal Medya Zirvesi’nde Bayülgen katılımcılara, artık yayıncıdan ziyade içeriğin önemli hale geldiğini ve bu yüzden de izleyicilerin/kullanıcıların reklam görmek istemediğini belirtmiş. Yani kendisi dizi ya da programların arasına reklam sokmaktansa yan yollardan reklam gösterimi yapmaktan bahsediyor.

Özetle Bayülgen içeriğin ön planda olduğu bir online TV projesiyle çok yakında internet girişimcisi olacak. (@yavuzzkucuk‘e teşekkürler)

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*

1 yorum

  1. Merhaba, shoedazzle’ı burada okuduktan sonra inceledim. Karşıma ilk çıkan ‘tarzını yarat, biz sana uygun ürünleri sunalım’ anketi bir yerlerden tanıdık geldi. Daha sonra hatırladım ki bizim topraklarımızdaki 🙂 http://www.butigo.com/ da aynı mantıkla yola çıkan bir ayakkabı ağırlıklı aksesuar sitesi.
    Yazınızda gördüğüm Ivana Sert & Butigo ile birebir örtüşen ‘shoedazzle modeli moda girişimi’ önerisinden sonra aklıma yine Butigo geldi; ki kendisi reklam yüzlerinden biri. Hatta kendisinden birkaç günde bir ‘Bugün kargolar benden’ diye manasız e-mailler de almaya başladım :)))) (tabi bu işin şakası..ünlülerden gelen sözde e-maillar günün popüler e-mail marketing sistemlerinden) Ama sizin bahsettiğiniz şekliyle yatırımcısı olduğunu sanmıyorum. Bakarsınız ileride olur…