Meşhur Bambi Kafe E-ticarete Girdiğinde Neler Olur?

[3 Ocak 2013’te EticaretMag’da yayınlandı]

İstanbul’da özellikle Taksim müdavimlerinin pek sevdiği Türk işi fast-food zinciri Bambi Kafe’nin fast-food markası olmanın yanında farklı farklı markalar altında e-ticaret sektöründe de yer aldığını biliyor muydunuz?

1974’ten beri hizmet veren ve Bambi Grup adı altında toplamda 14 kafe ve kuruyemişçi ile bir de inşaat şirketine sahip olan Bambi Kafe 2012 yılında açtığı üç ayrı online alışveriş sitesi ile kuruyemiş, et ürünleri ve kozmetik ürün satışı yapıyor: Bambisweet.com online kuruyemiş siparişinde, Bambigurme.com et ve et ürünleri alışverişinde ve Bambigo.com ise kozmetik ürünlerin satışında. Evet, kozmetik.

EticaretMag olarak e-ticaret girişimlerinin her anlamda yanında durduğumuzu bugüne kadar ispatladığımızı düşünüyorum. Hatta nadir de olsa bazı zamanlarda tasarımı ya da kullanılabilirliği gelişime açık olan siteleri bile iyi birer fikre sahip olduğunu düşünüp tanıtmaya çalıştık. Ancak bu sefer Bambi Kafe’nin online alışveriş sitelerinin tasarımlarının ve kullanılabilirliklerinin çiğliğinden ziyade ürün segmentasyonunun yanlış anlaşılarak Bambi markasına nasıl zarar verdiğine dikkat kesilmenizi rica ediyorum.

Yiyecek içecek anlamında Bambi Kafe markası ile bir noktada örtüşen kuruyemiş ve et ürünleri bir yana, parfüm ve bakım ürünü sattıkları Bambigo adresi (Bambigo? Zizigo? Limango? Sepeti?) ile marka algısındaki istikrarın sekteye uğradığını söylemek zor olmamalı. Eminim siz de Bambigo’yu ziyaret ettikten sonra kaşarlı et dürüm ile Calvin Klein Euphoria marka parfümün zihninizde çarpıştığını ve bol turşulu kozmik dalgalanmalara yol açtığını hissedeceksiniz.

Bambi’ye buradan soralım: İş hayatında her şey daha fazla satış yapmak mıdır? Ciroyu büyütelim derken Bambi markasına zarar vermek ve kaşarlı et dürüm satan markaya bir de el kremi sattırmak akıllıca mıdır? Oturmuş bir gıda markasının müşterideki algısından yine bir gıda satışı ile mi fayda sağlarsınız yoksa fondöten satarak mı?

Hem size kimse sormuyor mu kuruyemiş, et ve parfüm sattığınız e-ticaret girişimlerinden önce, Bambi Kafe’nin bildiğimiz ürünlerinin (dürüm, hamburger vs) satışını yapabileceğiniz Bambicafe.com.tr adresini neden telefon numarası yayınlamak için değil de, sipariş için optimize edip yeni bir satış kanalı olarak kullanmıyorsunuz? Çok iyi olabileceğiniz bir alanda (online kaşarlı et dürüm ve ıslak hamburger siparişi, bir düşünün!) efor sarf etmeye çalışmak yerine, oturmamış tasarım ve düşük kullanılabilirlik ile kuruyemiş, et ve parfüm (!) satmak niye?

Bugüne kadar hiçbir e-ticaret girişimini ve markayı bu şekilde sorgulamadık ancak e-ticaret sektörü ve online alışveriş tüketicileri bu gibi “internetten daha fazla kazanmak mümkün, bulun buluşturun bir altyapı paketi” mantığı ile acı çekecekse ve insanlar e-ticareti sorgulayacaksa orada susmak mümkün değil. Daha iyisi mümkünse o daha iyiyi işaret etmek gerekiyor ve Bambi Kafe’nin interneti parfüm satmak için kullanması iyiye işaret değil.

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*