Bir “Like” Uğruna Ya Rab, Medyatava Ne Dolaplar Döndürüyor

Medyatava‘yı bilirsiniz. Sansasyonel medya haberciliği yaparlar. Medyada çalışıyor ya da medyaya bir şekilde değen bir işten para kazanıyorsanız takip etmeniz gereken bir sitedir.

Kendileri hakkında, aslında daha çok habercilikleri hakkında birinci kişilerin paylaştıkları ile duyduğum birçok yakışıksız şey vardı ancak bu seferki ağız açtıracak, boyunlarına asmak için madalya hazırlatacak cinsten olmuş. Bir “like” uğruna hangi prensiplerden vazgeçilebilirmiş, birkaç kuruş için nasıl yakışıksız reklam alımı yapılabilirmiş, aşağıda bunu göreceksiniz.

Şimdi Medyatava’ya giriş yapıp, herhangi bir habere tıklamanızı rica ediyorum. Eğer kısa yoldan yapmak isterseniz “Kelebek’in Hangi Yazarı ile Yolları Ayrılıyor?” başlıklı habere tıklayabilirsiniz.

Sayfayı açtıktan sonra çok beklemeden yazıyı oluşturan cümlelere ya da sayfanın kolonlarına (boşluklarına) tıklamaya çalışın ama mümkünse tıklamayın. İmlecinizin bulunduğu yerin renginin ya da şeklinin değiştiğini göreceksiniz. Eğer olur da haber okurken sağa sola tıklayan bir kişiyseniz ya da herhangi bir nedenle içeriği kopyalamak için sayfaya tıkladıysanız Internetara isimli Facebook sayfasını otomatik beğenmiş olacaksınız.

Size bu sayfayı beğenmeniz için ne fikriniz soruluyor ne de sizden izin isteniyor. Medyatava sizi kandırmış oluyor, Internetara isimli Facebook sayfası kendilerini aslında beğenmemiş olan ve beğenmediğini fark edince küfürler edecek olan sizi yani yeni hayranları buluyor ve siz de aslında birer like’tan ibaret olmuş oluyorsunuz.

Bu özellik yakın zamanda kaldırılacaktır, görüp de bu durumu paylaşırsanız belki biraz utanırlar.

Ne sahte takipçiler ve hayranlar gördük ama açıkçası böyle bir yöntemi hiç düşünemezdik.

Güncelleme: 12 Haziran 2012’de Ekşi Sözlük’te benzer bir entri girilmiş. Yani mevzu yeni değil ve uygulamadan da utanma gibi bir durumları yok kendilerinin.

Güncelleme 2: Script kaldırılmış. Demek ki bu kadar yırtınmamız bir işe yaradı. Yine de bu yazıya ulaşıp da anlatılan reklamın nasıl bir şey olduğunu merak edenler için aşağıdaki videoyu tavsiye ederim.

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*

2 yorum