BitTorrent Üzerinden SEO Çalışması: Gerilla Pazarlama?

Sitenize daha fazla trafik ve backlink sağlamak ve sayfalarınızın değerini artırmak (dolayısıyla aramalarda daha iyi çıkabilmek) için sizin çabanıza, araştırma gayretinize, deneme-yanılma cesaretinize ve biraz da şansınıza bağlı olarak başarısı değişecek olan birçok farklı arama motoru optimizasyonu (SEO) yöntemi mevcut. Biraz araştırdığınızda internet üzerinden yüzlerce farklı tavsiyeye ulaşabilir ya da iş büyük çaplı ise bu konuda uzman birilerinden yardım alabilirsiniz.

Ancak yine de en nihayetinde bu iş de yaratıcı çözümler yaratmaktan geçiyor. Yazının başlığından da anlayacağınız gibi BitTorrent protokolü üzerinden P2P (peer to peer) paylaşımlar ile de SEO çalışması yapmak mümkün. En azından teoride! En azından biri bunu düşünmüş ve denemiş (ve hala deniyor).

Dejan SEO isimli Avustralyalı SEO şirketinin direktörü Dan Petrovic yazdığı SEO makalelerini PDF dosyaları haline getirip BitTorrent üzerinden paylaşmayı ve bu şekilde trafik (ve sayfa itibarı) elde etmeyi akıl ediyor. Böylece site için ekstradan iki farklı kanal oluşuyor:

Tabi buradaki asıl espri BitTorrent protokolünün doğasındaki yayılım potansiyeli. Yani torrent dosyası ne kadar popüler olursa (ve anahtar kelimeler ne kadar iyi seçilmişse) o kadar kişi tarafından indiriliyor, o kadar kişi tarafından paylaşılıyor ve teoride o miktarda trafik dönüşümü gerçekleşiyor.

Buradaki risk ise Google’ın bu tip bir backlink çalışmasını kara listeye alma ve bağlantıların kalitesini düşürme olasılığı. Ancak bu olasılık da teoride kalıyor çünkü yasal olmayan torrent kullanımı değil; paylaşılan dosyaların telif hakkına sahip olunup olunmadığı asıl mesele. Paylaşılan içeriklerdeki bağlantılar da yazarın kendisine ait pdf dosyalarından geldiği için illegal olma durumu yok (ancak yine de Google tarafında bir risk var tabi).

Bunun yanında Petrovic’in Mininova gibi yalnızca yasal paylaşımlara müsaade eden bir platformu tercih etmiş olması da dikkate değer. Kat.ph gibi korsan film ve mp3’lerin paylaşıldığı bir noktadan trafik beslemesi almak yukarıdaki negatif teoriyi güçlendirebilirdi.

Petrovic yazıya yaptığı güncellemesinde 23 farklı dosyanın yalnızca birkaç saat içinde 8,340 kez indirildiğini belirtiyor. Tek sıkıntısı P2P’nin coğrafi olarak hedefleme yapmaya ve kontrole imkan vermemesi (dosyalar en çok Türkiye, Kazakistan ve Rusya’da indirilmiş).

Peki bunu bir “gerilla SEO pazarlaması” olarak tanımlamak mümkün müdür? Çizginin dışında düşünerek (korsan paylaşım ile eşdeğer algıya sahip torrent üzerinden) yaratıcı bir çözüm ile (içeriklerin pdf haline getirilmesi) farklı link kanalları (pdf dosyaları ve download sayfaları) üretmek.

Geri dönüşün hala test edildiğini de unutmadan, sürecin ne kadar sağlıklı sonuçlar doğurabileceğinden emin olmak mümkün değil ancak bu düşünceyi muazzam bir gerilla pazarlama fikri olarak tanımlamak mümkün.

Yazıya ve yorumlara göz atmak için DejanSEO’daki ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

BitTorrentin ne olduğu ve nasıl kullandığı üzerine ise Wikipedia’daki yazı epey yeterli olacaktır.

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*

1 yorum

  1. Dedicated server

    En onemli amac ise daima hedef kitle ile duygusal yonden bir etkilesim kurabilmek ve onu markaya yonlendirmektir. Gerilla pazarlama yontemlerinde en cok zorluk cekilen durum ise hedef kitleyi yakalamak icin secilecek dogru alan?