Tarkan’dan Grup Vitamin’e: E-Ticaret Şirketleri için Call Center Melodisi Önerileri

[23 Ekim 2012’de EticaretMag’da yayınlandı]

Bazen -dışarıdan- öyle gözükse de e-ticaret sıkıcı bir konu değildir, sevgili okur.

Aksine içine biraz girildiğinde yalnızca e-ticaret şirketlerinden ve basit bir “al ve sat”tan ibaret olmadığı (lojistik, tedarik, altyapı, depo yönetimi, dizayn, ödeme, CRM, güvenlik vb) görülebilir ve bu da konunun etraflıca düşünüldüğünde ne kadar büyük çaplı olduğunun kanıtıdır. Aktör sayısı arttıkça ele alınacak faktör sayısı da artar ve bu da eğer yaratıcıysanız daha fazla malzeme demektir.

Sıkıcı olanlar da ilgi çekici olanlar da insanların ta kendisidir ve sıkıcılığı ya da ilgi çekici olmayı tetikleyen şey insanların mevzu bahis konuyu nasıl ele aldığıdır. Konumu itibarıyla sıkıcı olduğu düşünülebilecek call center’lar bile eğlenceli yazılara konu olabilir.

“Türk E-Ticaret Şirketleri Call Center’larında Hangi Melodileri Kullanıyor?” başlıklı araştırmamızın büyük ilgi görmesinden hareketle ve pek tabi müsaadenizle -biraz da bayram neşesi verme amacıyla- sizlere e-ticaret şirketlerinin call center’larında kullanabileceği melodi önerilerimizi sunuyoruz.

Yıllardır aşina olduğumuz aşağıdaki parçaların bazıları, biraz dikkatli dinlenildiğinde içerdikleri derin subliminal öğelerden dolayı call center melodisi olarak ciddi ciddi (!) düşünülebilir diye de iddialı olalım.

Tabi asıl maksat “biraz da eğlenelim”.

Rakkas – Sezen Aksu

Hiç olmaz da, hadi diyelim ki müşterinin siparişi zamanında ulaşmadı. Müşteri, kalayı basacak ve “nerede benim siparişim” diye harlayacak call center çalışanına. Sakinleştirmek lazım kendisini. Sezen Aksu’dan gelsin, gelsin ki enerjisini oynayarak harcasın müşteri: “Salla salla gül memeler çağlasın. Salla salla yer yerinden oynasın.”

Sen de Haklısın – Orhan Gencebay

Diyelim ki Sezen Aksu işe yaramadı. Başka formüller kullanmak, başka şekilde düşünmek gerek. Orhan Gencebay’ın seveni sevmeyeninden çoktur ama saygı duymayanı hiç yoktur herhalde. Orhan Baba’dan iyi bir call center çalışanı olabilir, yani en azından melodi olarak kendisinin eserlerini kullanabiliriz: “Herkes ben haklıyım diyor. Haksız olan kimdir? Herkes en çok bana diyor. Razı olan kimdir? Haklısın haklı. Bence sen de haklısın.”

Ya Evde Yoksan – Neredesin Firuze

Paket e-ticaret şirketinden çıktı, dediler ki “kargo firması ilgileniyor siparişinizle”. Kargo firmasını “nerede benim siparişim?” diye aradığınızda belki de en çok duyduğunuz cümle: “Siparişinizi getirdik yalnız evde değildiniz efendim”.

Ve bir ağıt yakar kargo çalışanı feat. call center çalışanı: “Ya yolu kaybettim ya ben kayboldum. Ne olur bir yerden karşıma çıksan. Tepeden tırnağa sırsıklam oldum içim ürperiyor. Ya evde yoksan?”

Çok Ararsın Beni – Tarkan

Tarkan’ın bu şarkısını kullanmak bir e-ticaret şirketi için profesyonel bir harakiri olabilir ama öte yandan 1 Nisan’larda yana yakıla nasıl bir komiklik yapacağını arayan firmalar için de can simidi gibi görülebilir. Bir günlüğüne “Çok ararsın beni, çok. Çok beklersin beni, çok” diyen bir call center melodisi ile viral pazarlama potansiyelini geçtim ATV Ana Haber’e bile çıkabilirsiniz.

Duydum ki Unutmuşsun – Müzeyyen Senar

Biraz da müşterinin açısından ele alalım. Malum, müşteri memnuniyeti için empati kurmak başlıca esaslardan sayılır. Online’dan alışveriş yapan bir kişi markanın call center’ını rakı masasından arayacak kadar sevebilir mi, emin değilim. Seviyorsa da marka o müşteriyi elinden kaçırmamak için elinden geleni yapmalı; mezesini, pakedini, hedeflemesini eksik etmemeli diye düşünüyorum. Müzeyyen Senar’dan pakedi ulaşmayan ya da yanlış hedefleme yapılan bütün online alışveriş severlere geliyor: “Duydum ki unutmuşsun gözlerimin rengini. Yazık olmuş o gözlerden sana akan yaşlara.”

Ellere Var da Bize Yok mi – Grup Vitamin

Empati gücümüz sonsuz. Öyle sonsuz ve yelpazemiz o kadar geniş ki call center melodisi olarak kimisi için Müzeyyen Senar, kimisi için Grup Vitamin daha doğru seçimler olabilir. Hepinizin hatırlayacağını düşündüğümüz Grup Vitamin’in bu eşsiz eseriyle melodi önerilerimizi sonlandırmış olalım: “Bir degil iki degil mahvettin. Sen bu aşkı bana zehir ettin. Ellere şapır şüpür, bize yarabbi şükür. Ellere var da bize yok mi?”

Son olarak ekleyelim: Bu melodileri kullandığınızda ortaya çıkacak memnuniyetinizi ve muhabbetinizi sosyal medyaya, şikayetinizi ise müessesemize bizzat iletirseniz berhudar oluruz.

Call center çalışanları ve melodileri ile çok daha aydınlık yarınlara kavuşmak dileğiyle, esenlikle kalın.

not: Önerileriniz olursa seve seve listemizi genişletiriz. Bu liste gerekirse acılarla büyür, ateşlere yürür ve her şeyi yakar.

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*