Son Dönem Yatırımları, İstatistikler ve Videonun Geleceği

Türkiye’de içerik yok. Neden? Çünkü içerikten para kazanılmıyor. Ama ben düşündüm ki, iyi içerik markaların ilgisini çeker. Reklamverenler; profesörün, mimarın, akademisyenin olduğu bir platformda olmayı isterler. Ama bu, hiç de hayal ettiğim şekilde gerçekleşmedi.

Yukarıdaki paragraf Ersan Özer’in Ocak 2012 tarihli ve Uzman.tv konulu yazısından. Uzman.tv’nin 4,5 yılda kara geçmiş olmasından bahsediyor. Daha doğrusu internet üzerinden yapılan -video özelinde- içerik yayıncılığının ancak 4,5 yılda kara geçebilmiş olmasından bahsediyor.

İçeriğinden sorumlu olduğum EticaretMag, Mayıs 2011’de kuruldu ancak Ağustos 2012’de gerçek anlamıyla Türkiye ofisi açıp, ekibini kurdu ve yayınına başladı. Bugüne kadar 6 aydan fazla zaman geçti ancak her hafta birkaç tane -özellikle kobilerden- reklam teklifi almış olsa da içeriğinin ve markasının oturmasını bekledi. Şimdi bir takım görüşmeler içinde, orası ayrı.

Fark edenler olmuş olabilir, EticaretMag’ın ekibini büyüttük ve 2 kişilik bir video ekibi kurduk. Şimdilik Youtube üzerinden yaptığımız yayında ileride birer birer aktif olacak olan birkaç tane formatımız var. Peki video üzerinden hemen para kazanabilecek miyiz?

Hayır.

E o zaman video işine neden zaman, emek ve para harcıyoruz?

Dijital sektör için konuşacak olursak en eski ve oturmuş yayın olarak gösterilebilecek olan Webrazzi’nin Girişim Ofisleri, Dijital İşler, Girişimler Webrazzi Ofisinde ve Sosyal Garaj olmak üzere dört farklı video programı ve bir de ekstra videoları bulunuyor. Sadece video üzerinden para kazanmıyorlar ancak bu TV bölümü Webrazzi’nin marka değerini güçlendiriyor ve uzun vadede elini kuvvetlendiriyor.

Video pazarının ve bu alandaki girişimciliğin nasıl hot topic olduğuna göz atalım ve Uzman.tv‘nin klonu olarak gösterilebilecek Nasıl.tv‘ye bakalım. Nisan 2012’de beta sürecinden çıkan Nasıl.tv, Ocak 2013’te Mynet tarafından satın alındı. Eklemiş olalım: Yine Nisan 2012’de Mynet kendi video servisi olan Sebastiyan’ı yayına almıştı.

Mynet, Nasıl TV satın alması ile pazarda neyi amaçlıyor?

Az evvel de belirttiğim gibi, video pazarında Sebastiyan ile başlayan varlığımızı “Nasıl Yapılır” formatında özgün ve kaliteli video içerikleri ile kuvvetlendirmek amacındayız. Mynet’i video alanında özellikle “Premium” ve “Nasıl Yapılır” kanallarından büyütüyor olacağız. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de video izlenme rakamları ciddi anlamda artış gösteriyor. Özellikle, ürün ve hizmetleri video izleyicisinin ihtiyaçlarına göre sunan Nasıl TV hem kullanıcı hem de reklam veren tarafında ciddi ilgi görecektir. [devamı için]

Yine geçtiğimiz günlerde haberi çıkan bir başka ortaklık ise 59 Saniye ile Ekşi Sözlük arasında oldu. Türkiye’nin ilk user generated content temelli girişimi olan Ekşi Sözlük, Alkışlarla Yaşıyorum‘un kurucusu Fatih Aker’in yeni projesi olan 59 Saniye’ye yatırım yaptı. Alkışlarla Yaşıyorum ise Haziran 2011’de Nokta Grubu tarafından satın alınmıştı. Bütün bu rüzgarı fark edenlerden bir başka grup ise Cevap.tv‘yi yayına aldı.

video bearAlexa’nın Türkiye verilerine göre Youtube ülkemizde en çok tıklanan üçüncü web sitesi. İlk iki sırada ise tahmin edebileceğiniz gibi Facebook ve Google yer alıyor. İlk 50’ye bakıldığında ise Youtube dışında video hizmeti veren Dizimag, Dailymotion ve İzlesene var. comScore verileri ise daha farklı. Şubat 2012 verilerine göre Türkiye’nin en popüler 20 web sitesi arasında Youtube dördüncü, İzlesene altıncı, Dailymotion dokuzuncu sırada. comScore Ekim 2011 raporuna baktığımızda da Türk internet kullanıcısının yüzde 93.6‘sının video tükettiğini (Dünya’nın en yüksek ortalaması) ve ayda ortalama 250.7 video izlediğini (Dünya’da dördüncü sırada) gözlemliyoruz.

Bu değerli iş kolunun o mis kokusu burnunuza geliyor olmalı. Evet, sabır gerektiriyor; evet, hemen para kazanamıyorsunuz. Ama uzun vadede (hatta yukarıdaki örneklere göre kısa vadede bile) geri dönüşünü mutlaka alıyorsunuz.

Video yalnızca exit yapmak için değil, markanıza değer katmak ve pazarlama stratejinizi beslemek için de önemli. B2B Demand Generation Benchmark Survey for 2012 araştırmasına göre video içeriği pazarlamacılar tarafından en çok tercih edilen ikinci içerik tipi. Peki neden pazarlama kişileri videoyu tercih ediyor olabilir? Susan Weinschenk’e göre -özellikle insan odaklı videolarda- 4 ana (teorik) neden var ve bunların hepsi beyin fonksiyonlarımız ve sinir sistemimiz ile ilgili.

why-online-video-is-vital-to-your-2013-content-marketing-initiatives

  • The Fusiform Facial Area isimli beyin fonksiyonunun da katkısıyla insan yüzüne dikkat kesilme eğilimimiz daha yüksek. İnsan yüzü gördüğümüzde görüntü daha inandırıcı ve bilgilendirici geliyor.
  • İnsan sesinden duyulan bilgi, algımızda anlamlı içeriğe dönüşüyor ve daha inandırıcı oluyor.
  • Duygular bulaşıcı. Yani gülen bir bebeği izlerken biz de istemsizce gülüyoruz.
  • Antropolojik DNA dizilimimiz bizi insan olarak harekete duyarlı kılıyor. Yani hareketin olduğu herhangi bir şey dikkatimizi çekiyor.

“Milletimiz okumuyor” sözüne katılmam mümkün değil. İyi metin içeriği okunur ve gelecekte de okunacak. Ama dijital dünyanın asıl geleceği video tarafında. Çünkü deneyimleme zahmetinin yazı okumaya kıyasla daha az olmasından dolayı videonun bağımlılık yaratma ve bilgilendirme gücü olağanüstü yüksek. Büyüyen reklam pastası, dinamik yapısı, sağladığı geniş olanaklar da cabası. İsterseniz exit yapmak için video girişimi kurun, isterseniz markanızı parlatmak ya da kendinizi daha iyi ifade etmek için video stratejisi oluşturun. Ama video işinin bir ucundan tutmak zorundasınız.

Vesileyle ben de sizi EticaretMag’ın Youtube sayfasına ve hemen aşağıdaki son eMikrofon programına davet ediyorum. Hem zamanımızı hem de paramızı yatırdığımız ama geri dönüşünü hemen alamayacağımızı bildiğimiz (ve ama sonunda alacağımızı da bildiğimiz) zorlu bir yola girdik. Bakalım neler olacak?

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*

4 yorum

  1. Pingback: Harlem Shake Nasıl ve Neden Fenomen Oldu? - Batuhan Apaydın | Batuhan Apaydın

  2. kara geçmiş diye okuyunca bi hassktr dedim sonra kâra geçtiğini anladım. Kullanın efendim. Bazıları kaldırmış olsa bile kullanın. Basittir kullanması. Shift + 3 ve a harfine basınca â çıkıyor zor değil yani.

  3. Hocam ellerine sağlık . Çok güzel bir yazı olmuş. Söylediklerine katılmamak mümkün değil. Video pazarının devasa adımlarla büyümesinn temelinde elbetteki burada yazılanların yanında, görselliğin ve hareketin insanı bağlayıcı etkisini de belirtmek gerekiyor.

    Çalışmalarında başarılar….