Facebook’ta Hangi Günler Daha Fazla Etkileşim Oluyor?

İş anlamında son yıllarda en çok güldüğüm konu olabilir bu. Cevapları da bir o kadar eğlenceli: “En çok Pazartesi günü etkileşim oluyor! Facebook postlarınızı Pazartesi günü girin!”

Hadi ya!

Biri de çıkıp şunlardan birini sormuyor:

  • Hangi tip marka sayfası bu? Çikolata mı gofret mi? Özel alışveriş kulübü mü? Futbolcu sayfası mı? Yapı seramik şirketine mi ait? Dijital yayın mı? Teknoloji girişimi mi?
  • Hangi tip post? Know-how mı? Markaya dair bilgi mi? Evrenin sırrı mı? Yiğit Özgür’den mi Umut Sarıkaya’dan mı? Ha sizinki Fırat sanırım?
  • Nasıl post? Görsel var mı? Cinsel içerikli mi yoksa yaprak yiyen koala mı? Yalnızca text mi? Nasıl text? De ve da’yı ayırdınız mı?

Yarabbim, ben yoruldum sayarken. O kadar çok değişken var ki. Kitleniz kim, kaç yaşında (20 ile 35 arasında çok fark var), neyi seviyor, niye sayfanızı takip ediyor (yarışma için mi, sevdiği için mi, laf olsun diye mi?), çalışıyor mu yoksa öğrenci mi… Öte yandan siz bu postlar ile neyi amaçlıyorsunuz? Marka bilinirliği mi? Engagement oranınız ile rakiplerinizi kıskandırmak mı? Etkileşim ve reklam ile yeni hayran kazanmak ve onları da spam içeriğe boğmak mı? Ölünce ruh bedenden ayrılır mı?

Yeni bir fenomen değil, geçtiğimiz 1-2 seneden beri soruluyor bu soru. En çok ne zaman, hangi gün, hangi saat etkileşim olur? Kolaycılıktan vazgeçemeyen insan doğası ve bu aptallıktan faydalanmaya çalışan istatistik uzmanlarının attığı sihirli olta: “En çok etkileşim akşam saatlerinde olur!”

Hayır. Kocaman bir hayır. Bilin ki bu tip istatistikleri genele vuranlar ya çok saftır ya da dolandırıcıdan farkları yoktur. Kendi sayfanızı kendiniz test etmelisiniz. Farklı zaman dilimlerinde ve günlerde, farklı postlarla, farklı kelime ve görsel kullanımlarına gelen tepkilere göre kendi içerik takviminizi oluşturursunuz. Başkasının Pazartesi günü, sizin Cuma’nız olabilir. Başkasının akşam saati sizin öğlen vaktiniz olabilir.

Kitlenizi tanımanız ve neyi sevdiğini, neyi istediğini anlamanız gerekiyor! Bu da zaman içinde, test ederek ve ölçümle, analizle oluyor.

Ya da uğraşmaya ve test etmeye vaktiniz yoksa ben size daha kolayını söyleyeyim. Facebook’ta bol bol apaçi konulu ya da 9GAG bozması sayfa var. Her bir postları yüzlerce binlerce like ve comment alıyor. O sayfaların postları hangi saatte atılıyorsa işte sihirli olan o gün ve zamandır, işte onlar sihirli kelimelerdir. O ne güzel gündür, ne güzel saattir.

Son olarak: Başarı geçici, stil kalıcıdır. Bu da unutulmasın. Kaliteli iş her zaman beğenilir, kaliteli iş sosyal ağlarda er geç yayılır.

Not: Sizi son olarak EticaretMag’ın Facebook sayfasına davet ediyorum. Güzel işler yapıyoruz, bu yüksek perdeden tonumun gücünü o sayfadan alıyorum.

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*