Fizy Desktop Player

Ekşi Sözlük yazarlarından megabyte‘ın geliştirdiği Fizy Desktop Player (Fizy Masaüstü Uygulaması) benim gibi yurt dışında yaşayan ve bu yüzden Fizy’e ulaşamayan ya da tarayıcıda ortaya çıkan saçma sapan hatalardan canı sıkılan ve müzik zevki bölünen kişilere ilaç gibi gelecek.

Tabi bir de Turkcell tarafından satın alınan Fizy’nin artık şarkı aralarında reklam girmesi de bu programla önlenmiş oluyor. Sırf bu yüzden bile çok başarılı bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

Aslında bu program, tam da son Digital Bosphorus yazısıyla anlatmaya çalıştığım “uygulamada iyi olmak” konusuna harika bir örnek oldu. İşimizi kolaylaştıran ve yenilikçi olmayan ama farklı olarak yenilik katan ve tüketimi kolaylaştıran bir uygulama. Aynı Fizy’nin kendisi gibi.

Programı fabrikod‘dan indirerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Eksikleri olduğu muhakkak ama geliştirici, deneyen kişilerden gelen isteklere hızlıca cevap vererek programı daha iyi hale getirmeye çalışıyor.

Mac kullanıcıları veya tarayıcıdan kullanmak isteyenler de şu adresteki silverlight versiyonunu kullanabilir.

Programı yüklerken “Unable to install or run this application. This application requires version 4.0 full or other compatible .net framework” hatası alanlar olabilir, kendilerini Microsoft’un son update’ine davet ediyorum.

Programda şimdilik playlist ve kullanıcı girişi özelliği bulunmuyor. Ama bunun dışındaki eksiklikler son derece önemsiz. Özellikle tarayıcı üzerinden Fizy kullanırken sıkıntı yaşayanlar için çok güzel bir çözüm olabilir.

Şimdi sıra Turkcell’i arkasına almasına rağmen hala tatmin edici bir mobil ya da masaüstü uygulama geliştiremeyen Fizy’de.

Programı indirmek için: http://fabrikod.com/fizy

edit: Fizy’den Facebook sayfasında yayınlanan bir açıklama geldi:

Sevgili Kullanıcılar,

Bugünlerde “fizy” markasını korsan olarak kullanan bazı yazılımlar görmekteyiz. Özellikle “fizy desktop player” tamamen yasa dışıdır.

Resmi desktop player çok yakında yeni altyapı ile entegre olarak yayına girecektir.

Saygılarımızla

Bu sayede Fizy, birçok kişinin duymadığı Fizy Desktop Player’ın da reklamını yapmış oldu. Maksat topluma fayda, sağolsunlar.

Bununla beraber program açılırken artık şu şekilde bir mesaj ile karşılaşılıyor:

Bu programın fizy ile hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır ve hiçbir ticari amaç gütmemektedir. Tıpkı Internet Explorer, Firefox, Google Chrome vb. tarayıcıların yaptığı gibi fizy.com’a bağlanıp sayfaya erişim sağlamanıza olanak tanıyan bir aracı programdır. Tek farkı bunu yaparken görsel anlamda işlem yapmıyor olmasıdır. Burada çalınan tüm şarkıların telif hakları fizy.com tarafından ilgili kuruluşlara ödenmiştir. Bu programı kullanan herkes bu koşulları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılır.

Son olarak eklemek gerekiyor, Fizy Facebook’taki yorumlarda programı engellediğini iddia etse de program hala çalışıyor. Hallelujah!

edit2: Fizy iyi bastırmış, uygulama artık kullanılamıyor. Programı geliştiren megabyte’ın sözlükteki açıklaması şu şekilde:

üzülerek söylüyorum ki yaklaşık 2 günde 14000 download alan fizy desktop player’ı bugün yaptığım birkaç görüşme sonrasında yasal sebeplerden ötürü yayından kaldırmak ve var olan kullanıcılarda da çalışmaz hale getirmek zorundayım. şarkı lisanslarının geçerli olabilmesi için bu programı fizy’nin official çıkartması gerekmekte. benim yayınlamaya devam etmem durumunda kallavi bir para cezasıyla karşı karşıya kalmam muhtemel olacak.

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*

1 yorum