Sosyal Medya Hesaplarınızı 23 Yaşında Birinin Yönetmesi İçin 11 Neden [Kontratak]

Deniz Utku‘nun Inc.com’dan derlediği “Sosyal Medya Hesaplarınızı 23 Yaşında Birinin Yönetmemesi İçin 11 Neden” başlıklı yazı üzerine yazıyorum aşağıdaki satırları.

Yazıdaki bazı noktalara katılmamak elde değil ancak sosyal medya hesap yönetiminin yalnızca yaş üzerinden ele alınması bana kalırsa hali hazırdaki haklı argümanları dahi zayıflatıyor.

Her maddeyi farklı bir açıdan ele alıyorum ve önce orijinal tespiti (italik), sonrasında ise kısa kısa kendi yorumumu yazıyorum.

1 – Yeterince olgun değiller. / Hitap ettikleri genç kitle açısından bakacak olursak çoğu zaman yeterince olgunlar.

2 – Kendi sosyal medya hesaplarıyla daha çok ilgilenecekler. / Gece geç saatlere kadar hesabınızı yönetebilirler çünkü zaten kendi hesaplarından dolayı geç saatlere kadar online olma alışkanlıkları var.

3 – Usul adap bilmiyor olabilirler. / Hitap ettikleri kitlenin dilini biliyorlar ve bu onlara yetiyor.

4 – Arkadaşlarını kontrol edemezsiniz. / Arkadaşlarını sayfanın içeriğini yaymak için kullanabilirler.

5 – Hiçbir diploma, iş tecrübesinin yerini tutamaz. / Sosyal medyanın tarihi birkaç yıl, genci yaşlısı kimsenin doğru düzgün iş tecrübesi yok. Hatta düşünürseniz gençlerin daha çok tecrübesi var, neticede belli bir yaştakiler için sosyal medya uzmanlığı junior bir seviye.

6 – Sizin işinizi anlamıyor olabilirler. / Bunun sosyal medya uzmanı olmakla değil, işveren tarafından brief’in düzgün iletilememesi ya da uzmanın gerçekten tecrübesiz olmasıyla ilgisi var. Ama yine de diğer maddelere nazaran haklı olunduğunu düşünüyorum.

7 – İletişim yetenekleri kritik. / Yaşı 23 olmayan kişiler de epey iletişim hatası yapıyor. Ama bu da katıldığım maddelerden biri.

8 – Espri bir sanattır. / Kesinlikle ve İsviçreli bilim adamlarına göre yaşın espri yapmak ile bir ilgisi yok, diye biliyorum ben. Hatta yine kitleyle alakalı olarak belli bir yaştaki insan esprileriyle epey komik (!) durumlara düşebilir.

9 – İyi bir sosyal medyacının iyi teknik bilgisi olması gerekir. / Sosyal medya için gerekli olan teknik bilgi (html, analytics, link bağlama, görsel vs) 15 yaşında bile öğrenilebilir. O yaşta kendi sitesini yapanlar var (ki ben de onlardan biriyim).

10 – Sosyal medya yönetimi bir anda kriz yönetimine dönüşebilir. / Haklı bulduğum maddelerden. Ancak o sırada asıl direktörün (23 yaşından fazla olan) devreye girmesi ve 23 yaşındaki kişiyi yönlendirmesi gerekiyor. Yine de online ortamda kriz yönetiminin (offline’a nazaran) kolay öğrenilebilen bir şey olduğunu düşünüyorum. Neticede düşünmeye zaman bırakıyor.

11 – Anahtarlar sizde dursun. / Anahtarları saklamak yerine, nasıl korunacağını öğretin. 23 yaşındaki bir kişi bunu anlama kapasitesine sahip.

Katılmayanlar illa ki olacaktır ancak sözün özü, bana kalırsa yaşın hesap yönetimi ile bu kadar ilgisi yok.

not: Ne sosyal medya uzmanıyım, ne de 23 yaşındayım. Benimkiler sadece birer gözlem.

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*

3 yorum

  1. Faruk Erman

    Zaten 35 yaşındaki adam neden sosyal medya hesabı yönetsin? Yön verecek yaşa gelmişken. Gerçi o kadar eskimedi daha ama…

  2. Pingback: Sosyal Medya Hesaplarınızı Kaç Yaşında Birisinin Yönetmesi Gerekir? | Engin Kurtuluş

  3. Pingback: Sosyal Medya Hesaplarınızı Kaç Yaşında Birisinin Yönetmesi Gerekir?Youthica | Youthica