Google Authorship Nedir, Nasıl Kayıt Olunur?

Google Authorship‘in ne anlama geldiği ve ne kadar önemli olduğu maalesef pek çok kişi tarafından (hatta kendisini SEO uzmanı olarak konumlayanlar tarafından dahi) bilinmiyor. Özetle, Google Authorship ile Google, oluşturduğunuz içeriği Google+ profilinize bağlamaya yarar ve böylece arama sonuçlarında sizin oluşturduğunuz içerik, sonuç olarak kullanıcıya yansıtıldığında Google+ profil görseliniz ve profil bağlantınız sonuçlara yansır.

Kısa vadede önemli olan nokta Google Authorship’e kayıtlı olan kişiler tarafından oluşturulan ve arama sonuçlarında beliren içeriklerin -yazar görselinin dikkat çekiciliğinden dolayı- tıklanma olasılığının daha fazla olması. Uzun vadede önemli olan ise Google’ın oluşturduğu AuthorRank algoritması ile beraber -spam içeriğin de önünün kesilmesi amacıyla- ilk önce ilgili içeriğin kullanıcıya ulaştırılmasının amaçlanması ve bu yüzden de Authorship’e kayıtlı kullanıcıların Google’ın gözünde daha değerli içerik üreticileri olma durumu.

Biraz karışık geldiyse tekrar okumanızı tavsiye ederim. Derin konu, yer dar.

Yani aslında internet üzerinden içerik üretiyorsanız bir an önce Google Authorship kaydınızı yaptırmalısınız. Peki nasıl?

Google Authorship Bargao

Atacağınız ilk adım Google+ profilinize girip, “Hakkında” (“About”) sekmesine tıklamak ve sayfanın alt kısımlarındaki “Katkıda bulunduğu siteler” (“Contributor To”) kutusundaki “Düzenle” bağlantısına girmek olacak. Bu adımdaki düzenleme (“edit”) sırasında “Katkıda bulunduğu siteler” kısmındaki “Özel bağlantı ekle” linkine tıklıyor ve içerik sağladığımız yayını ekliyoruz.

Örnek: Batuhan Apaydın Google+ Profili Hakkında Sayfası

Artık Google’a göre biz kaydettiğimiz yayına içerik katkısında bulunuyoruz. Ancak bu durumun içerik sağlayıcı tarafından da onaylanması lazım. Yoksa herkes CNN ya da Hürriyet.com.tr yazarı olur.

Atacağımız ikinci adım ile ürettiğimiz içerikte Google+ profilimizin bağlantısının olmasını sağlayacağız. Yapmamız gereken ürettiğimiz içerikteki yazar kutusunda (örnek: Andy Crestodina) ya da yazar sayfamızda (örnek: Batuhan Apaydın – EticaretMag) aşağıdaki html kodu ile (kendi bağlantınızı ve isminizi yazarak) Google+ profil bağlantımıza yer vermek (eğer sizin olmayan bir web sitesinde yazınız bulunuyorsa bu sitedeki Google+ Authorship kaydı için sitenin sahibinden profil bağlantınızı yerleştirmesini rica etmek durumundasınız).

<a href=”https://plus.google.com/u/0/111845024087672390254/” rel=author”>Batuhan Apaydın Google+ Profili</a>

Kodu kendi sitenize eklerken sıkıntı yaşıyorsanız ve kodu ne şekilde ekleyeceğinizden emin değilseniz Yoast’s SEO Plugin‘ini kurmanızı öneriyorum. Eklentiyi kurduktan sonra çok hızlı ve kolay bir şekilde Google Authorship için yönlendirileceksiniz.

Sayfanıza bu kodu ekledikten sonra son adım olarak ise katkıda bulunduğunuz site uzantılı email adresiniz ile Google’dan Authorship Verification’ı almanız gerekiyor (bu adım zorunlu değil ama böyle bir email adresiniz varsa tavsiye ediliyor). Bunun için de Google Authorship sayfasına gidip email adresinizi (örnek: batuhanapaydin@eticaretmag.com) girmeniz ve ardından adresinize gelecek onay emailini doğrulamanız gerekiyor. Eğer böyle bir email adresiniz yoksa bu adımı geçebilirsiniz, nitekim zorunlu değil.

Google Authorship Pabbuc
Google Authorship kaydınızın gerçekleştiğinden emin olmak için ise Google Rich Snippet Testing Tool‘e girerek yazar sayfanızın kayıtlı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz (örnek: eticaretmag.com/yazar/bapaydin).

Tebrikler, Google Authorship kaydınızı yaptınız!

Artık ürettiğiniz içerikler arama sonuçlarında yer aldığında başlığın altında Google+ profil bağlantınız ve profil görseliniz de yer alacak ve böylece daha fazla tıklanma şansına sahip olacaksınız. Ek olarak sizin bağlantınızı tıklayanlar (sign-in oldukları takdirde) sonraki ilgili aramalarda yine sizin yazılarınızı arama sonucu olarak görecekler. Daha önemlisi ise Google+’ın arama sonuçlarına önümüzdeki zamanlarda daha fazla etki edecek olmasından ve yani AuthorRank’ten dolayı Google’ın gözünde itibar sahibi ve sonuçlara daha fazla yansıtılası bir profiliniz olacak.

Google+, Facebook gibi bir sosyal ağdan çok daha fazlası aslında (zamanında sosyal tarafını öne çıkarmış olsam da).

Google+’ı ve Google+’ın Google arama sonuçlarına etkisini ciddiye alın.

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*

19 yorum

 1. Batuhan Apaydin

  selamlar, kod doğru aslında. bir sıkıntı yok.

  ben hem elle hem Yoast plugin ile hem de Authorsure isimli plugin ile farklı farklı sitelerde denedim. Bu sitede Yoast plugin ile yüklenmiş durumda. Sayfanın kaynağını görüntüleyip ctrl+f ile plus.google yazdığında şu çıkacak karşına:

  rel=”author” kısmının sivri parantez içinde olması önemli. başında ya da sonunda olmasının önemi yok. önemli olan bununla beraber g+ profilinin ilişkilendirilmesi ve bu iki kısmın sivri parantez içinde yer alması.

  senin yorumunda verdiğin google linkinde o yüzden hata var.

  bir de vesileyle düzeltmiş olalım: google’ın ilgili sayfasındaki kod zannedersem doğru değil: http://support.google.com/webmasters/bin/answer.py?hl=tr&answer=2539557

  fark etmiyor olabilir, emin değilim. önerilen ve pluginler tarafından da yerleştirilen tırnak formatı benim yukarıda aktardığı kod gibi. ancak google’ın kendi sayfasında tırnak sayısı ve yerleşimi farklı.

 2. Pingback: Google Author Rank Nedir, İçerik Üreticileri Nelere Dikkat Etmeli?

 3. Seo’ya çok katkısı olduğunu düşünüyorum. Çok sağlam bir paylaşım olmuş. Teşekkürler Batuhan Bey.

 4. Batuhan bey ben butun hepsini yaptım ama göresel olarak göstermiyor acaba sitedeki profil resminden mi göstermiyor

  • Batuhan Apaydin

   Profil resmi yüklenmemiş olabilir ya da bağlantılar birbirini eşlemiyor olabilir.

 5. Pingback: Google Authorship ve Seo’ya Etkisi | Haber seo

 6. hocam paylaşım için teşekkürler. yalnız ben hala o profil linkimizle oluşturduğumuz author’lu linki nereye koyacaz anlayamadım ?

  sitemizde rasgele bi yazıya mı ekleyecez ? kullandığım sistem wp

  • Batuhan Apaydin

   Sağ ya da sol kolonda kendinden bahsederken ya da sosyal ağ butonlarına yer verirken g+ adresini de kullanabilirsin. Ana sayfada ve alt sayfalarda yer alması önemli. Yazıların altında yazar kutusunda olması da bir diğer seçenek.

 7. Web sitem için yaptım her şey tamam gözüküyor ama aramalarda çıkmıyorum yine de. google’dan baktığımda sorun gözükmüyor ama aramalarda resim yok.

  • Batuhan Apaydin

   Bazen güncellemeler vakit alabiliyor. Bir de farklı içeriklerde arama yaparak bakabilirsiniz.

 8. Kaan

  Yazar sayfasından Google+ a nasıl veriyoruz link ‘i ? yazar sayfam yapılandırılabilir değil benim.

  • Sezai Acıma

   Kardeşim merhaba yazar sayfandan linki verebilmek için yazıda da beirttiği gibi Yoast Seo eklentisini kullanabilirsin. Kurulumu çok basit olan eklenti zaten seni yönlendiriyor. Saygılar.

 9. Pingback: Google Author Rank Nedir, İçerik Üreticileri Nelere Dikkat Etmeli? - Batuhan Apaydın

 10. Alperen Koç

  Paylaşımın için teşekkürler çok işime yaradı…