Hangi Türk E-Ticaret Şirketleri Spam Yapıyor? [Özel Dosya]

Piyasanın hayli altında olan satış fiyatlarından ve bir de her gün gönderdikleri e-postalardan biliyoruz onları. Türkiye’deki online alışverişi sektörünü yepyeni bir konuma taşıdılar, taklit edildiler, çok konuşuldular. Türkiye’de eğer bir dijital ekonomiden bahsedebiliyorsak, bu biraz da onların çıkışındandır.

Özel alışveriş kulüpleri ve fırsat sitelerinden bahsediyoruz.

Türkiye’deki ticaret yasalarının, öncül olması açısından özellikle ABD’deki benzerlerine kıyasla e-posta pazarlaması (izinli pazarlama) konusunda şirketlerin elini kuvvetlendiren ve tüketiciyi zor durumda bırakan bir çerçeveye sahip olduğunu biliyoruz.

Geçmişte daha da sıkıntılıydı ancak halen bazı e-ticaret sitelerinin e-posta listelerinden çıkmanın ne kadar zor olduğu malum. Her gün gönderilen birden fazla e-posta da kimi tüketiciler için rahatsız edici olabiliyor.

Peki kim ne zaman, ne sıklıkta e-posta gönderiyor? Kimin e-posta listesinden çıkmak zor, kim çıkış yapmanıza rağmen hala e-posta gönderiyor?

Yalnızca bu dosya için Türkiye’nin en gözde özel alışveriş kulüpleri ve fırsat sitelerine abone olduk ve bir hafta boyunca tüketici gözünden e-posta stratejilerini takip ettik. Bir haftalık sürecin ilk kısmında ne kadar e-posta gönderdiklerini, ikinci kısmında ise e-posta listelerinden çıktığımızda neler yaşadığımızdan bahsediyoruz. Her gün bitiminde ise Sendloop‘un kurucu ortağı ve e-posta pazarlaması konusunda uzman olan Cem Hürtürk‘ün izinli pazarlama konusundaki görüşlerini bulabilirsiniz.

Yazının devamı için EticaretMag’ı ziyaret edebilirsiniz.

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*