Harbi Biracılar Hareketi: Bir İçerik Pazarlaması Başarısı

Çok yeni olduğu için duymamış olabilirsiniz ama yakında herkes bu arkadaşları konuşacak: Harbi Biracılar Hareketi.

Harbi Biracılar Hareketi’nin içeriğinin eğlenceli (ve bir açıdan da didaktik) olmasının ötesinde içerik pazarlaması anlamında olağanüstü bir yerli örnek olduğunu düşünüyorum. Tuborg Gold’un son zamanlarda üstüne basa basa faydalandığı “bizimki yüzde 100 malt, onlarınkinde şeker var” algısını ancak bu kadar başarılı bir içerik kampanyası ile tersine çevirebilirlerdi.

Marmara Gold, Efes Pilsen içecekler grubunun bir üyesi. Bildiğimiz Efes Pilsen dışında Efes’in portfoyünde Efes Light, Efes Dark, Efes Extra, Efes Ice, Marmara Gold, Bomonti, Miller, Beck’s ve Peroni gibi markalar yer alıyor. Tuborg Gold, Efes’in Türkiye’deki yüzde 90’ın üzerindeki pazar payını günden güne çalıyor ve bunu yaparken de gücünü yüzde 100 malt sloganından alıyor. Efes ise her ne kadar pazarın dev lideri olsa da liderliğini korumak için proaktif bir işe girişmeliydi ve bunun için de interneti ve algı olarak çok kullanılmamış ya da yıpranmamış olan Marmara Gold’u seçti.

Eğer uzun vadede liderliğinizi kaptırmak istemiyorsanız ya da domine etmiş lidere karşı pazar payınızı büyütmek istiyorsanız gençlere oynamak durumundasınız. Neticede onlar 10 yıl içinde ana kitle olacaklar (bu düşünceye en güzel örnek de GSM operatörleridir). Tuborg Gold da özellikle yüzde 100 malt oluşuyla (ve tadının da bana göre daha iyi oluşuyla) son zamanlarda gençler arasında çok popüler oldu ki bu da Efes için tehlike çanları demek.

Harbi Biracılar’a dönelim.

İçerik kraldır deniyor ya, o içerik çoğu zaman yazı olarak anlaşılıyor. Halbuki bu örnekte de görebileceğiniz gibi içerik bir bütündür ve farklı kanallardan birbirini tamamlayan noktalara sahiptir:

  • Yazı (mikro sitedeki karakter hikayeleri ve sosyal ağlardaki içerikler)
  • Video (viral pazarlama potansiyelli eğlenceli çekimler)
  • Fotoğraf (Salih abi ve arkadaşlarının aforizma görselleri)
  • Bu araçların içerik bütünlükleri (birada şeker bulunması üzerine tek mesaj)
  • Farklı mecralarda mesajı devam ettirmek (Facebook, Twitter, mikro site vb)
  • Buluştukları bağlam (“biranın içinde şeker zaten var” ve “harbi biracı nasıl olunur”)

Daha da ötesi bütün bunlar kamuoyu oluşturursa (“Tuborg yalan mı söylüyor?”) ve otorite olmaya yararsa (“Marmara Gold hakiki biradır” ya da “Efes’in içinde şeker yokmuş”) kral olunur.

Harbi Biracılar’ı daha fazla incelemek ve dersler almak için aşağıda linkler, görseller ve videolar var.

facebook.com/HarbiBiracilar
twitter.com/HarbiBiracilar
harbibiracilar.com

not: An itibarıyla Facebook sayfası 1,440 likes | 1,597 talking about this

Bu arada Salih Abi’nin dediği gibi “yanlış olmasın”, Efes’in kendi sitesindeki Biranı Tanı kısmınde şöyle bir ifade var: Küspesinden süzülen karışım, kaynatılmaya başlanır. Bu işlem sırasında biraya karakteristik acılığını ve aromatik tat özelliği veren şerbetçi otu ile pancardan elde edilen doğal şeker eklenir.

Bu işe ne diyorsun Salih Abi?

Güncelleme: Harbi Biracılar, içerik pazarlamasına ve persona’nın istikrarına dair güzel örnekler vermeye devam ediyor. Aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan fan tavsiyesine gelen yoruma bayılacağınızı düşünüyorum.

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*