İnternet Yayıncıları İçin En Önemli (ve Ölçülemeyen) KPI: Saygınlık

Bir internet yayıncısı (içerik üreticisi) için en önemli KPI’ları sıralamaya kalkışsak ilk başta akıllara visit/session, pageview, bounce rate, new session ve average session duration gelir (ki bu rakamlar Analytics’in Audience sekmesindeki temel verilerdir).

Ardından oluşturulan stratejiye ve belirlenen hedeflere göre daha derinlemesine analizler yapılır ve sosyal/organik trafik rakamları, referal’lar, landing page’ler (ve bu LP’lerden kullanıcıların ziyaret haritaları), site içi aramalar, kampanyalar, demografik bilgiler vb gelir.

Ancak ne Analytics ne de SEO ya da sosyal medya araçları ile ölçülebilen bir KPI vardır ve bu KPI maalesef hiçbir raporda yer alamaz; hatta ölçülememesinden dolayı KPI demek de aslında yarım yamalak bir tanımlamadır.

Bu KPI’ın adı saygınlıktır.

Saygınlık nasıl ölçülür?

Ölçülemez.

Her şeyi ölçmeye fena halde alıştığımız dijitalde, duyguları ölçemeyiz, hisleri raporlara dökemeyiz, saygınlığı ve fikir önderliğini grafiklere dönüştüremeyiz.

Bir içerik sitesi için “saygınlık” KPI’nı parçalarına böldüğümüzde şunları sayabiliriz (ve daha da çoğaltabiliriz):

 • Okuyucularınız sizin için hangi duyguları hissediyor, sizin için ne düşünüyor?
 • Okuyucularınız size ve içeriğinize güveniyor mu? Siz bir şey yayınladığınızda “x yazıyorsa doğrudur” diye düşünüyor mu?
 • Yeni içerik yayınladığınızda okuyucularınız “yine geldi tipini…” mi diyor, yoksa yeni içeriğinize dair meraklanıyor mu?
 • Okuyucularınız içeriğinizden ne kadar etkileniyor ve paylaşma isteği/hissi duyuyor?
 • Okuyucularınız durup dururken sizi ne kadar sevdiğinden bahsedebiliyor mu, sizi sahiplenebiliyor mu?

Yukarıdakilerin hiçbirini rakama dökemeyeceğiniz için “saygınlık” bir KPI değildir. Ancak yukarıdaki soruların cevapları sizin bir yayıncı olarak trafik raporlarından bağımsız (ya da onlara ek olarak) ne kadar başarılı olduğunuzu gösterir.

Nasıl saygın bir içerik üreticisi, yayıncısı olursunuz?

Saygın bir içerik sitesi olmak için tek bir yol yoktur, doğruların sayısı artırılabilir.

 • İstikrarlı olarak kaliteli içerik üretirseniz (arkasında durabileceğiniz, gururla kendi hesaplarınızdan paylaşabileceğiniz içerikler yayınlarsanız)
 • İçeriklerinizle insanlara düzenli olarak fayda sağlar, onları eğlendirir ya da onlara ilham verirseniz
 • Yanıltıcı başlıklar ile okuyucuyu yazıya tıklatmaya çalışmazsanız (click-bait yapmazsanız)
 • Daha fazla sayfa gösterimi için galeri formatı kullanmazsanız (okuyucuyu daha fazla sayfa gösterimi için “araç” olarak görmezseniz ve amacınız onu düzenli okuyucu haline getirmeye çalışmak olursa)
 • Daha fazla sayfa gösterimi için kadın vücudunu ve seksi kullanmazsanız (sizin için öncelikli stratejilerden biri “sex sells” değilse)
 • İçeriğinizin çoğunluğunu yurt dışındaki benzer sitelerden birebir çeviriler ya da PR ajanslarından gelen basın bültenleri oluşturmazsa
 • Her yeni içeriğinizle kendinize dair bir şey daha söylediğinizi unutmaz ve her yeni içerikle sanki sıfırdan başlıyormuş gibi, sanki ilk içeriğiniz gibi mükemmeliyetçi bir şekilde uğraşırsanız
 • Okuyucularınızı dinler, onlarla iletişimde olur ve onların isteklerini gerçekleştirmeye çalışırsanız (gerekirse onlardan gelen emaillere, Facebook ve Twitter mesajlarına tek tek cevap verebilirseniz)

Yukarıdaki maddeler çoğaltılabilir tabii ancak özetle “varlığınızın ana amacı ölçülebilen KPI’lar değil, okuyucuların mutluluğu” olursa saygın bir yayıncı olursunuz.

Ve bu sırada diğer KPI’larınızda da muhtemelen başarılı olur, hedeflerinizi tutturursunuz. Çünkü o KPI’ların her biri aslında okuyucularınızın sizi ne kadar sevdiği ile doğrudan ilgilidir.

Sayfa gösterimi ve diğer ana KPI’lar ölümcül değildir. Bir gün düşer, diğer gün yükselirsiniz. Normaldir, hayat devam eder.

Ama uzun uğraşlar sonunda kazanılan saygınlığınızı bir kere kaybederseniz, bir daha toparlamanız çok ama çok zor olur. Bu yüzden de ölçülemese bile “saygınlık”, bir internet yayıncısı için KPI’ların en önemlisi, en üzerinde durulması gerekenidir.

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti