Master Tezi Anketime Okan Bayülgen Dopingi

Bu yazıyı okuyup da master tezimle ilgili yaptığım anket çalışmasına hala göz atmamış olanınız varsa, “Sosyal Medya, Türk İnternet Kullanıcılarının Elektronik Ürün Satın Alma Alışkanlıklarını Nasıl Etkiliyor?” konulu anketim 10 sorudan oluşuyor ve toplam 2 dakika sürüyor. 21 Haziran’a kadar açık olan anketi doldurursanız ve hatta etrafınızla paylaşırsanız hem ben mutlu olurum hem de sosyal medyanın gücü üzerine güzel bir araştırmayı hep birlikte kotarmış oluruz. Ankete aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

https://www.vub.ac.be/survey/index.php?sid=52649&lang=tr

Benim bu satırlarla asıl anlatmaya çalışacağım şey ise dün Okan Bayülgen’e yaptığım destek çağrısı üzerine yaşananlar ve sosyal medyanın yayılım gücünün olağanüstülüğüdür. Eğer yanlış anlaşılmazsa bu yazıyla hem kendi adıma tarihe not düşmek hem de Bayülgen’e teşekkür etmek istiyorum.

Dün akşam saatlerinde 1,5 milyondan fazla takipçisi bulunan Bayülgen‘e şöyle bir tweet atmış bulundum. Maksat şansımı denemekti.

Ertesi gün uyandığımda Okan Bayülgen ve onu takip edenlerden 10 kişinin daha bu destek çağrısına retweet ile karşılık verdiğini gördüm. Yani teorik olarak 2 milyon insana ulaşmıştı anketim. Daha da enteresanı retweetin gerçekleştiği gece 2 sularında okulum Vrije Universiteit Brussels‘ın web sitesi yoğun ilgiden çökmüştü ve yanıt vermiyordu. Bunu sabah uyandığımda Twitter’dan aldığım mesajlarla anladım.

Destek çağrısının 2 milyon kişiye ulaşmasından daha önemli olan ise ankete cevap veren kişi sayısında korkunç bir artış oluşuydu. Yani insanlar yalnızca retweet edip, tıklayıp geçmemiş. Gerçekten yardımcı olmak isteyen yüzlerce kişi çıkmış ortaya, sağolsunlar. Şu anda anketimi cevaplayan 700’den fazla kişi var ve bu yüzden de iki gün önce 200-250 kişi olan hedefimi bugün itibarıyla 1.500’e çıkarmış bulunuyorum.

Eğer çağrı yaptığım ve yapacağım diğer sosyal medya kişileri ve kurumları da bu anketi yaymama yardımcı olurlarsa 1.500 gerçekten hiç uzak bir hayal değil.

Tahmin edersiniz ki 1.500+ kişilik bir anketin sonuçları sosyal medyanın ülkemizdeki tüketim alışkanlıkları üzerine etkisini yansıtırken gerçekten faydalı veriler ortaya çıkartacaktır.

Tezin içerisindeki influencer marketing (türkçesi hatırlı pazarlama olarak geçiyor ama epey kötü bir çeviri) ve anketin değerlendirilmesi kısımlarında da Okan Bayülgen’in ve takipçilerinin etkisinden bahsedeceğim, bunu da bir kenara yazdım. Ayrıca internetin ve sosyal medyanın yayılım gücünden bahsederken ileride anlatacak bir hikayem daha oldu da diyebilirim.

Master tezi telaşında olan ve anketini mümkün olduğunca çok insanın doldurmasına ihtiyaç duyan biri için güne daha iyi bir başlangıç olabilir mi? Sağolun, varolun.

Güncelleme: Yakın arkadaşlarımın haricinde Webrazzi‘nin kurucusu Arda Kutsal ve Markafoni CEO’su Sina Afra da anketi duyurdu, çok teşekkür ederim.

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*

2 yorum

  1. Hasan Yalçın

    abi bokunu yiyim ben de retweetledim benim için de bir yazı yaz. çok ihtiyacım var. bu yazı içinde adımı geçirsen de olur.