Mini iPad Dedikodusu

[9 Nisan 2012’de GQ Türkiye’de yayınlandı] Öncekiler gibi 9.7″ boyutunda olan yeni iPad bile henüz resmi yollardan Türkiye’ye gelmemişken, “7.85’lik mini iPad üretilir mi üretilmez mi” tartışmasının yapılıyor olması aslında Apple’ın en büyük pazarlama numarası.

Hatta yeni iPhone için de dedikodular gelmeye başladı ama bu çılgınlık sırasında unutanlar için hatırlatalım: Son iPhone modeli olan 4S çıkalı henüz altı ay oldu.

Benim de şu anda zevkle katkıda bulunduğum bu pazarlama becerisi hem Apple’ın zeki PR yönlendirmeleri ile hem de Apple fanatiklerinin kendiliğinden gelişen katkısı ile oluyor. Sonuç olarak yıl boyunca Apple’ın yeni ürün dedikodularını ve yeni ürün lansmanlarını konuşmadan edemiyoruz.

Şimdi de Apple’ın hem ürün çeşitliliğini arttırmak hem de alt segmente penetre etmek için 7.85″ boyutunda bir mini iPad tasarladığı konuşuluyor.

Dedikodular eğer doğruysa ve Apple gerçekten bu sene içerisinde mini bir iPad çıkartacaksa düşünülmesi gereken iki nokta var: Fiziki kullanılabilirlik ve varolan iOS uygulamalarının adaptasyonu.

Fiziki kullanılabilirlik konusunda durum birkaç açıdan incelenebilir. Öncelikle 9.7″ boyutundaki klasik iPad’lerin boyutu itibarıyla her zaman kullanışlı olduğunu söylemek zorlama olacaktır. Otobüste, tuvalette ya da uyumadan önce daha küçük bir iPad ile şimdikinden daha iyi bir deneyim yaşamak mümkün. Neticede iPad’in sevilmesinin öncelikli nedenleri olarak stabil bir işletim sistemine, akıcı bir arayüze, şık bir dizayna ve çok sayıda uygulamaya sahip olması sayılır. Ardından ise ekranın yeterliliğini düşünürüz. Eğer Apple en baştan bize farklı boyutlarda iPad seçme şansı verseydi kafamız epey karışırdı çünkü tablet deneyimine şimdiki gibi hazır değildik. Yeni olan her tarafı bizi etkiledi. Bu yüzden de aynı performanstaki ve ama daha küçük boyuttaki iPad’i kullanışlı bulacak ve almayı gerçekten düşünecek çok insan çıkacaktır.

Ama bu mini iPad’de birçok web sitesinin şimdiki iPad’lere kıyasla daha az kullanışlı ve daha az verimli gözükeceği gerçeğini de değiştirmiyor.

İkinci konu ise varolan iOS uygulamalarının adaptasyonu. Dedikodular doğruysa mini iPad’in çözünürlüğü ilk iPad’deki gibi 1024×768 olarak düşünülüyor. Yani uygulama geliştiriciler için ilk etapta bir sorun olmayacak gibi. Ancak küçülen ekran aynı zamanda butonların, yazıların ve diğer her işlevsel kısmın da küçülmesi demek. Bu da aslında App Store’da yalnızca mini iPad için bir kategori açmak demek. Çok büyük bir sorun olur mu, zannetmiyorum. Neticede uygulama geliştiriciler için eski gidişatı modifiye ederek yeni bir kazanç kapısı demek. Aşılması gereken ufak sorun ise daha önce iPad ya da iPhone kullanmış mini iPad kullanıcısına bu deneyimin tamamen yeni olduğunu ve eski uygulama deneyimini unutması gerektiğini hatırlatmak. iPhone ile iPad arasındaki fark bariz olduğu için kıyaslamaya gitmeyen Apple kullanıcısının, büyüklük olarak tam ortadaki yeni cihaz için mızmızlanmasını önlemek ve ona baştan bunun yeni bir deneyim olduğunu ifade etmek gerekli.

Bu iki konunun ötesinde ise Apple’ın alt segmente yani daha ucuz tabletlerin pazarına da hakim olma isteğini göz ardı etmemek lazım. 199 dolara satılan Kindle Fire ve diğer ucuz Android tabletlerin yanında 499 dolara satılan yeni iPad ve 399 dolara satılan iPad 2’nin bariz bir dezavantajı var. Apple bu pazara hem kalitesini koruyarak hem de düşük bir fiyatla giriş yapabilir. Tabi bu durum Apple’ın cazibesini oluşturan etmenlerden olan yüksek fiyat politikası ve kullanıcıya kendini özel hissettirme felsefesini zorlayacaktır.

Ama Apple’ın yeni iPad ile beraber iPad 2’nin fiyatını 100 dolar kadar düşürerek aslında alt segmenti de gözlediği gerçeği ortada duruyor. Hatta benim şahsi düşünceme göre yeni iPad’in “iPad 3″ olarak isimlendirilmemesinin sebebi iPad 2’nin eski iPad olarak gözükmemesi ve satışlarına devam edilmesi hedefidir. Tabi bir yandan da iPad 1 ve 2 arasındaki farkın 2 ve yeni arasında olmaması da unutulmamalı.

Özetle şunu demek mümkün: 7.85” boyutlarındaki mini iPad, alt segmente hitap edeceği ve ama ürün çeşitliliği yaratacağı için marka konumlaması ve felsefesi anlamında; değişecek çözünürlük ve bu yüzden çıkacak olası iPhone/iPad kıyaslamaları ile beraber ise kullanılabilirlik ve iOS uyumluluğu anlamında epey tartışma yaratacaktır.

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*