Özel Alışveriş Kulüpleri ve Televizyon Reklamları [Dosya]

[3 Ağustos 2012’de EticaretMag’da yayınlandı]

E-ticaret şirketlerinin ve özellikle özel alışveriş kulüplerinin yükselişinin yalnızca dijital tarafta sınırlı kalmaması ve geleneksel pazarlama ve reklam kanallarına da yönelmesi ülkemizdeki dijital ekonomi pastasının ne kadar büyüdüğünün bir işareti olarak değerlendirilmeli.

Özel alışveriş kulüpleri özelinde geleneksel reklam kanallarından kastımız ise en sevdiğiniz dizilerin arasında rastladığınız TV reklamları, işinize giderken karşılaştığınız bilboardlar ya da gazete ve dergilerdeki reklamlar olarak sıralanabilir.

Türkiye’nin en popüler özel alışveriş kulüpleri de dijital mecralardaki pazarlama stratejilerine ek olarak bu geleneksel yöntemlerin bir ya da birkaçını da uygulamayı tercih ettiler ve tabi ki Türk tüketicisinin çok sevdiği televizyona yöneldiler.

2011 yılıyla beraber Limango, Markafoni, Trendyol, Morhipo ve *Vip Dükkan‘ın TV reklamlarına rastladık. İnternet tabanlı şirketler TV’ye ardı ardına yatırımda bulunuyordu ve bunun geri dönüşünü yine dijital üzerinden; trafiklerinden, üye sayılarından ve satış miktarlarından ölçebiliyorlardı.

ComScore’a göre Türkiye’nin en çok ziyaret alan bu beş özel alışveriş kulübüne TV reklamlarını nasıl değerlendirdiklerini, ölçümlerini nasıl yaptıklarını, trafiğe ve satışlara olan geri dönüşleri ve son olarak önümüzdeki dönemde benzer TV yatırımlarına devam edip etmeyeceklerini sorduk.

*Vip Dükkan‘ın kontak halinde olunmasına rağmen sorularımıza cevap vermediğini ve kendilerinden sorularımıza cevap geldiği takdirde bu yazı altında güncelleme yapacağımızı belirtmek isteriz.

Limango Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Sinan Uycan

“2011 yılında ilk televizyon reklam kampanyamız için pazarlama iletişim bütçemizin %30’unu ayırdık.”

TV reklamları konusunda görüşlerini aldığımız Limango Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Sinan Uycan daha geniş kitlelere ulaşabilmek, marka bilinirliğini arttırmak ve güçlü bir algı oluşturmak için televizyon mecrasına yatırım yapmaya karar verdiklerini belirtiyor: “2011 yılında ilk televizyon reklam kampanyamız için pazarlama iletişim bütçemizin %30’unu ayırdık. 2011 yılında aldığımız başarılı geri dönüşlerin sonrasında ise 2012’nin ilk aylarında da kampanyalarımız için televizyonu değerlendirdik.”

TV reklamları sonrasındaki Limango’daki değişimi de EticaretMag ile paylaşan Uycan’a göre hem tekil ziyaretçi hem satışlar hem de yeni üye sayısında büyük artışlar yaşandı. Özellikle bir e-ticaret firması olarak hem gereklilik hem de yeterlilik açısından ölçüm konusunda kendilerine güvendiklerinin altını çizen Uycan tekil ziyaretçi sayısında yüzde 33, satışlarda yüzde 40 ve aylık yeni üye sayısında ise üç kat artış yaşandığını söylüyor.

Limango’nun reklamlarının TV’de yayınlanmasıyla site trafiğinin pozitif yönde değiştiğini vurgulayan Uycan bu değimi önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalara bir ipucu olarak değerlendirdiklerini belirtiyor: “Türkiye’de televizyon önemli bir mecra ve hala doğrudan tüketiciye ulaşabileceğimiz en geçerli ve en hızlı kanal. Bu yüzden önümüzdeki dönemde de tekrar kullanmayı mutlaka değerlendireceğiz.”

Trendyol Kurucu CEO’su Demet Mutlu

“Reklam yayınımıza başladığımız ilk hafta bir önceki haftaya göre yeni üye sayımızda %150 artış oldu ve şu an itibariyle üye sayımız 6 milyona ulaştı.”

Geçtiğimiz dönemde TV reklamlarında Hadise’yi kullanarak epey ses getiren Trendyol‘un kurucusu ve CEO’su Demet Mutlu’ya göre Trendyol hedef kitlesini hem içeriği hem de sanatçı seçimiyle 12’de vuran bir reklam kampanyası yarattı. Hadise’li reklamların yayına girmesiyle yeni üye sayısında yüzde 150’lik bir artış olduğunu belirten Mutlu, şu anki üye sayılarının 6 milyona ulaştığını belirtiyor. Bunun yanında ise Trendyol’un trafiği ve satışları da hedeflerinin yüzde 40 üzerinde gerçekleşmiş durumda.

Trendyol reklamlarının geri dönüşünü arama hacmi, trafik, üye kazanım ve satış parametreleri üzerinden değerlendirdiklerini belirten Mutlu, şu anda en çok trafik alan özel alışveriş kulübü olduklarını belirterek iddialarını ortaya koyuyor ve yaptıkları ölçümlere göre de “Trendyol” kelimesinin rakiplerine göre daha çok arandığını söylüyor.

TV reklamları ile ana hedeflerinin Trendyol’un marka konumlandırmasını güçlendirmek ve online alışveriş yapmayan kitleyle Trendyol’u tanıştırmak olduğunu belirten Mutlu yeni dönemde de televizyona reklam vermeden önce geri dönüşleri gözlemeye devam edeceklerini ve henüz kesin bir karar vermediklerini ifade etti.

Markafoni Pazarlama Direktörü Hakkı Arıkan

“Alexa.com’da dört hafta içinde sıralamamız 45’ten 27’ye yükseldi.”

Son yıllarda e-ticaret sektöründe ve özellikle de özel alışveriş tarafında rekabetin artmasıyla markalarını yeniden konumlandırma ihtiyacı hissettiklerini belirten Markafoni Pazarlama Direktörü Hakkı Arıkan Eylül 2011’de başladıkları çalışmalar ile Markafoni’nin 360 derece kitlesel iletişim kampanyası uygulayan ilk Türk özel alışveriş kulübü olduğunu belirtiyor. Arıkan’ın detaylarını paylaşmak istemediği ancak geniş bir bütçe ayırdıklarını belirttiği (konuşulanlara göre 2011’de Markafoni pazarlama bütçesi 1 milyon TL’ydi) “Markafonik Aşk” ismindeki kampanyaları ile yalnızca TV’de değil açıkhava, geleneksel basın ve internette de çalışıldı ve böylece Markafoni markası “alışveriş yapmak” ve “aşık olmak” temaları etrafında konumlandırıldı.

Öncelikli amaçlarının daha geniş kitlelere ulaşmak ve marka bilinirliğini arttırmak olduğunun altını çizen Arıkan hem trafik hem de satışlar açısından oldukça iyi geri dönüşler aldıklarını belirtti ve ölçüm mecrası olarak Alexa‘yı gösterdi. Alexa’daki yurt içi sıralamasında dört hafta içinde 45’ten 27’ye yükseldiklerini söyleyen Arıkan sözlerini şu şekilde bitirdi: “Liderliğimizi korumak için her alanda gerekli yatırımları gerçekleştirdiğimiz gibi pazarlama alanında da gerekli yatırımları yapmaya devam edeceğiz.”

Morhipo Pazarlama Müdürü Necmi Kahraman

“Reklamlarda yer verdiğimiz kampanyalara göre rakamlar değişiklik gösteriyor. Ancak reklamsız döneme göre trafiğimizin ciddi bir artış gösterdiğini söyleyebiliriz.”

TV reklamlarının bilinirliği arttırmada büyük etkisi olduğunu belirten Morhipo Pazarlama Müdür Necmi Karaman, televizyon üzerine kurdukları pazarlama stratejileri doğrultusunda daha çok kişiye ulaşarak yeni üyeler kazanmayı ve tabi satışları arttırmayı hedeflerdiklerini belirtiyor.

“TV reklamlarının etkisini günlük, saatlik hatta spot bazında takip ediyoruz. Reklam yayın saatlerine göre site trafiğini takip ediyor, hareketliliği gözlemliyoruz” diye konuşan Kahraman, reklam yayınladıkları günler ile yayınlamadıkları günler arasındaki üye sayısı ve arama artışını da karşılaştırdıklarını ve reklam yayınlanan dönemde artış olduğunun farkedildiğini vurguladı. “Önümüzdeki dönemlerde de yine farklı, şaşırtan, sürprizleri bol reklam kampanyalarımız ile TV ekranlarında yer almayı planlıyoruz.”

Private Shopping Siteleri TV Reklamlarından Memnun

Şu ana kadar private shopping siteleri ve diğer internet şirketlerinin TV reklamları sektörde sıkça konuşuldu. Ancak reklamveren özel alışveriş kulüpleri bugüne kadar birinci ağızdan TV reklamlarındaki geri dönüşler hakkında bir açıklama yapmamışlardı.

Her ne kadar bu dosya için iletişime geçtiğimiz özel alışveriş kulüp yetkilileri, TV reklamlarının geri dönüşümü ile ilgili detaylı rakamlar paylaşmaktan kaçınmış olsa da, bütün şirketlerin ortak değerlendirmesi TV reklamlarından çok olumlu geri dönüş alındığı yönünde oldu.

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*

1 yorum

  1. Asya Developers

    Güzel bir yazı tebrikler