Rocket Internet Türkiye Pazarından Çıkıyor, Peki Türk İnternet Sektörü Nasıl Tepki Verdi?

[17 Ağustos 2012’de EticaretMag’da yayınlandı]

Rocket Internet’in Türkiye pazarından yapacağı çıkış birçokları açısından bu topraklara adım atmasıyla beraber ne zaman olacağı merak edilen bir meseleydi.

Neticede Rocket’ın agresif stratejisi (klon girişimler ile yeni pazarlara hızlı ve toplu giriş yapmak) adım attığı her ülkede benzer giriş, yükseliş ve düşüş (ya da zirvede kalma) hikayeleriyle sonlanıyor. Yine de bu Rocket Internet’in başındaki Samwer kardeşlerin başarısız olduğu anlamına gelmez çünkü girdikleri pazarların bazılarında hakim olamıyorken bazılarında da sonradan girmelerine rağmen zirveyi ele geçiriyorlar. Bu strateji ile hala devam ettiklerine göre büyük resimde başarısız olduklarını söylemek pek mümkün olmaz.

İlk önce Webrazzi’nin duyurduğu ve bizim de tanıdığımız birkaç Rocket çalışanından doğruladığımız haber artık dedikodu değil, yüzde 100 doğru: Rocket kapanıyor. Bu konu hakkında şimdi ve gelecekte birçok yorum yapılacaktır ama biz ilk aşamada Türkiye’deki internet sektörünün tanınmış isimlerinin Twitter’da konu hakkındaki sıcağı sıcağına yaptıkları yorumlarını derlemeyi uygun bulduk.

Aşağıda Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın, Girişim Fabrikası direktörü İhsan Elgin, Markafoni CEO’su Sina Afra, Pozitron kurucusu Fatih İşbecer ve direktörü Fırat İşbecer, 41-29 kurucusu Alemşah Öztürk, Endeavor Türkiye Girişimci Seçim ve Hizmetler Direktörü Aslıhan Kurul Türkmen, Forbes yazarı Elmira Bayrasli ve Bloomberg Türkiye muhabiri Benjamin Harvey‘in Rocket’ın Türkiye çıkışıyla ilgili görüşlerini, bir nevi Twitter derlemesi olarak, sektördeki yansımaları olarak görebilirsiniz.

Not olarak ekleyelim, aşağıdaki hikaye Storify ile oluşturuldu ancak Storify’ın WordPress ile olan uyumsuzluğundan dolayı ekran görüntüsü alınarak aşağıya yerleştirildi. Hikayeyi Storify üzerinden okumanız da mümkün.

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*