Cinsel Ürünler Pazarına Kadın Dokunuşu [Röportaj]

[22 Ağustos 2012’de EticaretMag’da yayınlandı]

Türkiye’de seks konuşmak hala ayıp ve yasak. Yasaktan kastımız ise görünmez sınırlar ve kurallar.

Türk erkeğinin de kadınının da genelinin hem yetişme tarzları hem de toplumsal anlamda altında kaldıkları baskıdan dolayı yemek yemek ya da uyumak kadar doğal olması gereken cinsellik konuşulamıyor, yorgan altına sıkışıyor, karanlığa hapsediliyor. İnsanlar zorunluluktan mecbur kalınan yapay dünyaların yarattığı standartları kendi dört duvarları arasında yakalayamadığı için de mutsuz oluyor.

Tabi bizim konumuz sosyolojik anlamda cinselliği tartışmak değil, bunu bir e-ticaret haber ve analiz sitesi olarak biz yapamayız. Konumuz iki Türk kadınının internet üzerinden vibratör, kemer, kayganlaştırıcı ve daha birçok yaratıcı oyuncağı son derece şık ve güvenilir bir şekilde satması ve bunu iş haline getirmesi, bundan para kazanması.

Sihirlidokunuslar.com.tr‘nin biri pazarlama öteki PR kökenli iki kadın kurucusu Selin Keleşer (25) ve Sonay Onur (31) ile Levent’teki ofislerinde buluştuk ve bu işe nasıl giriştiklerini, etraflarından aldıkları tepkiyi, operasyonel anlamda attıkları adımları, sattıkları ürünleri, trafiklerini ve cirolarını konuştuk.

Aşağıda da okuyabileceğiniz gibi son derece keyifli ve şaşırtıcı geçen röportajda Türkiye’deki online erotik ürün pazarının büyüklüğüne tanık olduk. Ayrıca her bölümün sonunda görebileceğiniz gibi kendilerinden Türkiye’deki cinsellik haritasına dair istatistikler de aldık.

Türkiye’de herkes mükemmel gelin adayı

Batuhan: Nasıl oldu, nereden çıktı bu fikir? İşiniz gücünüz varken bir anda girişimci olmaya mı karar verdiniz?

Sonay: Ben Almanya’da doğdum büyüdüm, üniversiteyi orada okudum. 7 yıldır Türkiye’de yaşıyorum. Şunu fark ettim: Türkiye’de kadınlar çok özgür yaşıyor. Ailelerinin yanında yaşamalarına rağmen yine de özgürler ama bunu inanılmaz gizli bir şekilde yaşıyorlar. Çünkü herkes hala mükemmel gelin adayı, eş adayı ve bunu koruması gerekiyor. “Herkes olduğu gibi yaşamalı” diyordum ben arkadaş sohbetlerinde.

Avrupa’ya ziyaretlerimizde seks shop zincirleri görüyoruz ve bir arkadaş sohbetinde geçiyor bu konu. İnternetteki Türk sitelerine baktık, siteler hiç düzgün değil, hoş değil. Yurt dışında kadınlara özel, şık tasarımlı, bilgisayar açık kaldığında rahatsız olmayacağınız tasarım siteler var.

Selin: Biz yapsak çok daha iyi olur dedik.

Sonay: Tabi bir de Türkiye’de böyle bir şey yapsak arkasında duramayız dedik, yüzümüzü gösteremeyiz diye düşündük. Ailelerimize ne deriz, dedik. Derken araştırmaya başladım ve bir anda işin içine girmiş olduk. Toptancılarla görüştüm, site tasarımları, kıyaslamalar.

Batuhan: Kavga etmiyor musunuz hiç? İki kadın patron bir arada çalışırken, zor olmuyor mu?

Selin: İnanmazsın hiç etmiyoruz. En azından iş sırasında hiç etmiyoruz.

Sonay: Ben zaten “arkadaşım Selin’i özlüyorum” diyorum hep.

Selin: 4 ya da 5 senedir birbirimizi tanıyoruz. Biz asla birbirimize “sen bundan, ben bundan sorumlu olayım” demedik. Sonay’ın finans konusundaki zekası bende yok. Ben de metinleri seçiyorum, PR’ı ile ilgileniyorum. Görüntüsü ile tabi, ince detaylar. İkimizin arasında ciddi bir iş ayrımı var, o yüzden hiç zorlanmadık.

Batuhan: Ne zaman başladı bu macera?

Selin: 2010’un sonunda fikir çıktı. 2011’in Şubat ayında da şirketi kurduk. Uzun süre araştırdık, altyapı tasarım falan 4-5 ay sonrasında da yayına girdik.

Batuhan: Kimden akıl aldınız bu sırada?

Selin: PR ve pazarlama anlamında sektörün içindeyiz ve inanamazsınız, herkesten inanılmaz destek geldi. Bu konuda bilgisinden faydalanabileceğimiz birçok insan olduğunu bu işle beraber keşfetmiş olduk.

Sonay: Herkes de içerikten dolayı çok yardım etmek istedi. Çok keyifli iş çünkü.

Batuhan: Zirai ilaç satsanız böyle ilgi olmaz tabi.

Sonay: Tabi.

Dünyada 20-75 yaş aralığındaki erkeklerin yüzde 16’sı sertleşme sorunu yaşıyor. Başka bir deyişle 152 milyon erkek bu durumdan muzdarip. 2025 yılında bu sayının 322 milyona ulaşması bekleniyor.

“Biz seks shop mu açtık?”

Batuhan: Nasıl isimlendiriyorsunuz kendinizi? Sihirlidokunuslar.com.tr’yi nasıl anlatmalı?

Selin: Radikal gazetesindeki röportajımızda başlıkta “seks shop” yazana kadar bizim aklımıza gelmemişti bu konu. Biz kaldık, “biz seks shop mu açtık?” diye düşündük. Biz cinsel sağlık ürünleri satıyoruz, oyuncaklar diyoruz bunlara. Zevk oyuncakları. Farklı bir alan yaratmaya çalışıyoruz. Ailemize de iş tamamlandıktan sonra anlattık. Annemi oturttum karşıma, “böyle bir iş var, çok güveniyoruz. Ancak içerik biraz sıradışı.” Laptop’u önüne koydum. “Şaka değil mi?” diye karşıladı. Bizim jenerasyon tabi “toplum ne der, akraba ne der” diye onlar kadar düşünmüyor. “Ne iş yaptığını nasıl anlatacaksın” tedirginliği. Şimdi ama başarılarımızı gördükçe arkamızda durmaya başladılar.

Batuhan: Akrabalardan müşteriniz var mı? Eşantiyon ürün istiyorlar mı?

Selin: Soranlar oluyor tabi, özellikle kuzenler fena.

Batuhan: Düşünüyor musunuz online dışında bir mağaza açmayı?

Selin: Öncelerde öyle bir fikir vardı. Ancak ticari olarak baktığımız zaman bunun şimdilik işlemeyeceğini düşünüyoruz. İnsanlar bir kayganlaştırıcı almak için bile çekinirken, mağazaya kim gelir?

Batuhan: Nişantaşı gibi yerlerde belki?

Sonay: Orada bile yapılmaz. Mağazaya girmeye insanlar çok çekiniyor. Yurt dışında da aslında çok farklı değil, mağazalar falan var ama insanlar internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Gizli paketlerle, isim vermeden. Ne kadar rahat olsanız da özel bir durum sonuçta.

Batuhan: Ne kadar sermaye ile giriştiniz bu işe?

Selin: İlk önce 25 bin TL banka kredisi çektik. Sonraki ilk çeyrekte 45 bin daha çektik. Ürün gamımızı genişletmek için. Şirket kurulum masrafları, altyapı vs. Çok ince detaylar olduğunu işin içine girince öğrendik. Biz kendimize birkaç aylık bir süreç vermiştik kurulum için. Şubat’ta çalışmalara başladık, Haziran-Temmuz gibi ancak bitirebildik.

Batuhan: Nasıl tanıtım yaptınız?

Sonay: Hiçbir şey yapmadık aslında. Yalnızca röportajlar oldu. Eylül’de site açıldı. Ben Aralık’ta, Selin Ocak’ta işinden ayrıldı. İlk röportajı Ocak’ta verdik. Derken kendiliğinden gelişti. Sosyal medya ile beraber özellikle.

Batuhan: Adwords kullandınız mı?

Sonay: Adwords kampanyalarımız oldu ama çok küçük bütçelerle.

Batuhan: Organik aramalardan geliyor insanlar öyleyse?

Sonay: Geliyor evet doğal arama sonuçları için de özel çalışmalar yapıyoruz. Magazin çalışmaları ve ufak adwords çalışmaları.

Türkiye’de yetişkin kadınların %61’i, erkeklerin ise %89’u mastürbasyon yapıyor. Erkeklerin %40’ı her gün mastürbasyon yapıyorken, kadınların %35’i haftada sadece iki kez yapıyor. 73 milyonluk Türkiye nüfusunun 32 milyonu mastürbasyon yapmasına ragmen bunu inkar ediyor.

Siparişlerin yarısı kargo şubesinden alınıyor

Batuhan: Görünüm olarak zaten benzerlerinden çok ciddi bir şekilde ayrılıyor. Sizce nasıl ayrılıyorsunuz diğerlerinden?

Sonay: Ürünlerle ayrılıyoruz. Sektörde zaten 4-5 tane ana üretici var. Bunlar en kaliteliler, test edilmiş, ödül almış ürünler. Bu markaları diğer sitelerde pek bulamazsınız, o görünümü kötü sitelerde. Bizim sattığımız ürünler Türkiye’de yalnızca birkaç tanesinde var. Zaten o iyi markalar bahsettiğiniz seks shop tarzı sitelere girmiyor, orada satış yapmıyor.

Batuhan: Siz mi getiriyorsunuz ürünleri dışarıdan?

Sonay: Biz alıyoruz evet. İthal ediyoruz ve Türkiye’deki distrübütörlerden de tedarik ediyoruz.

Batuhan: Müşteri gizliliği için ne yapıyorsunuz?

Sonay: Paketler çok gizli hazırlanıyor. Kendi ambalajı zaten nötr bir ambalaj, üstünde bir şey yazmıyor. Limited şirketi kurmamızın nedeni buydu, “sihirlidokunuslar” yer almıyor faturaların üzerinde. Kişisel bakım ürünü yazıyor fatura ve pakette. Kişiye özel kargo seçeneklerimiz var. Eğer sadece size verilmesini istiyorsanız bunu not ediyorsunuz ve kimliğiniz görülmeden kargoya verilmiyor. Siparişlerin yarısı kadarı zaten kargo şubesinden satın alınıyor.

Batuhan: En çok hangi ürünler isteniyor?

Sonay: Şişme bebek ve yapay vajina soruyor erkekler. Ama biz onları sunmuyoruz. Bizdekiler tenga diye bir ürün, bir Japon markası. Ne olduğu belli olmayan ürünler. Yumurtaları var örneğin. Genelde bunlar hediye ediliyor. Masada dursa ne olduğunu anlayamacağınız nesneler var. Kostümler ve iç çamaşırı ürünleri var. Vibratörler, masaj yağları, tengalar, halkalar. Performans arttırıcı ürünler var.

Batu: Sağlık açısından nasıl güvence sunuyorsunuz?

Sonay: Bunların hepsi Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış, test edilmiş ürünler ve ABD’den geliyorlar.

Batuhan: İade ediliyor mu peki ürünler?

Selin: Hiç öyle bir talep olmadı. Ama istenirse 7 gün içerisinde iade alıyoruz.

Batuhan: Kullanılmış ürün değiştiriyor musunuz?

Selin: Yok, hayır. Kullanılmış olduğu için almamız mümkün değil. Ancak ürün bozulur ve garanti kapsamındadır, o zaman değişim yapabiliriz garantisini kullanarak. Hijyen gerektirdiği için bu ürünler, o yüzden başka türlü iade alamıyoruz.

Kadınların %75’i klitoral uyarıma ihtiyaç duyduğundan dolayı seks esnasında orgazm yaşayamıyor. Kadınlarda mastürbasyon yoluyla orgazma ulaşma süreci dört dakikayken, seks esnasında bu sure 15 dakikaya çıkıyor.

İstanbul’dan sonra en çok sipariş Antalya’dan

Batuhan: En çok hangi şehirden sipariş oluyor? İstanbul dışında?

Sonay: Antalya’dan epey sipariş alıyoruz. Köylere dahi gönderdiğimiz oldu aslında. Kars’tan, Iğdır’dan müşterilerimiz var. Karadeniz’den de epey müşterimiz oldu. Bir tanesinde örneğin bir köye haftalık kargo teslimi yapılıyormuş ve bizim kargo o teslim sırasında unutulmuş, sorun yaşamıştık bu şekilde. Normalde en geç 3 iş günü içerisinde oluyor teslim.

Batuhan: Kim daha fazla alışveriş yapıyor? Erkekler mi kadınlar mı?

Selin: Erkekler yapıyor, hem kendileri hem partnerleri için. Erkekler çok bilinçli, bilmese bile araştırıyor, öğreniyor. Aynı şey kadınlar için geçerli değil. Merak etmeye bile çekiniyorlar aslında. Biz böyle büyüdük çünkü. Cinselliği hiçbir zaman özgürce yaşayamadığımız için bu ürünlere de önyargılı yaklaşıyoruz ve neden almamız ya da denememiz gerektiğini bilmiyoruz.

Batuhan: Blogunuz var sizin, oradan da bu konulara değiniyorsunuz sanırım.

Sonay: Röportajlar üzerine bize birçok telefon geldi ve insanlar sıkıntılarını anlatmaya başladı. Baya danışmanlık işine dönmeye başladı neredeyse ve bizim bilgimiz bu konuda danışmanlık yapmaya yeterli olamaz. Biz de uzman arayışına girdik o yüzden. Cinsel Sağlık Ensitüsü’ne gittik ve şu an beraber çalıştığımız bir uzmanımız var. Gelen soruları direkt uzmanımıza aktarıyoruz.

Batuhan: Kaç ürün var şu anda sitede satışta olan?

Selin: 300’ün üzerinde. Daha yeni ürün de gelecek.

Batuhan: Ne kadarı stoktan?

Sonay: Çamaşırların hepsi stoktan, oyuncakların da yarısı kadar.

Batuhan: Peki stokta olmadığında ne yapıyorsunuz?

Sonay: Yabancı ürünlerde yaşanıyor bu. Stokta bulunmuyor diye not düşüyoruz. Stokta bulunmayıp da siparişi verilebilenler ise en geç 3 iş gününde adrese teslim ediliyor.

Türkiye’de seks endüstrisi 500 milyon dolarken, dünyada bu rakam 100 milyar dolara kadar çıkıyor.

İstanbul Anadolu yakasından sipariş verenler aceleci

Batuhan: Hemen gelmesini istiyorsam eğer?

Selin: Öyle çok fazla istek oluyor, evet. İstanbul için böyle bir servisimiz var. Hemen bugün istiyor, son dakikada düşünen erkekler oluyor. Taksiyle ulaştırıyoruz, ofisimizin yakınındaki bir taksi durağıyla anlaştık. Taksimetre masrafı kadar kargo masrafı oluyor satın alan kişi için. Ürünler çok düzgün paketlendiği ve dışarıdan ne olduğu hiçbir şekilde anlaşılmadığı için de taksiyle ulaştırılmasında bir sıkıntı olmuyor. Bu aralar Anadolu yakasından çok talep var mesela. İnsanlar 40-50 lira vermeye razılar kargo için.

Batuhan: En çok ne satın alınıyor?

Sonay: En çok satılanların tepesinde çiftlerin kullandığı bir ürün var. We vibe diye bir ürün. Erkekler için penis halkaları çok satılıyor diyebiliriz.

Röportaj sırasında farklı farklı ürünler geliyor masaya, bakıyoruz, inceliyoruz. Bir tane ördek geliyor. Amerikan filmlerinde küvetlerde gördüğümüz ördeklerden. Ne olduğunu soruyoruz, vibratör cevabını alıyoruz.

Batuhan: Satın alınıyor mu bu ördekten?

Sonay: Ne olduğu anlaşılmayan ürünler çok daha fazla talep görüyor. İşte bu ördek mesela, ya da muz şeklinde bir vibratör var. Masaya koyduğunuzda dedorant kutusuna benzeyen ama içini açınca bir zevk oyuncağının çıktığı çeşitli ürünlerimiz var. Bakarsanız hepsi birer tasarım harikası. Ten rengi hiç bulamazsınız mesela bu oyuncaklarda. En çok tercih edilen mor ve pembe. Vibratörler için.

Batuhan: Gay ve lezbiyenler için özel kategorileriniz var mı?

Sonay: Özel kategorilerimiz yok ama unisex kategorilerimiz var ya da erkek kategorisi altında çeşitli ürünlerimiz var. Örneğin gayler için bulunan vibratörlerimizde çok daha düşük titreşimler bulunuyor, fazlası zararlı olduğu için. Özel ürünler bunlar. Lezbiyenler için de aynı şey geçerli, özel kemerler var örneğin.

Günde ortama 150 TL’lik 10 paket satılıyor

Batuhan: Ayda kaç ürün satıyorsunuz?

Selin: Günde ortalama 10 paket çıkartıyoruz ve sepet ortalamamız 150 TL. Çok ucuz ürünler olmadığı için böyle bir rakam çıkıyor. Ayda 30-40 bin TL arası ciromuz var. Neredeyse sıfır pazarlama bütçesiyle oldu bunlar. Yapmak istediğimiz şeyler ise bir noktadan sonra tıkandı. O kadar çok yeni fikir var ki aklımızda. Türkiye’de olmayan birçok ürün var getirmek istediğimiz. Şu anda online pazarlama için anlaştığımız bir ekip var, onlarla görüşüyoruz sürekli. Bir yerde ise tıkanıyorsunuz, eldeki bütçeyi pazarlamaya mı ayırmak lazım, yeni ürün satın alımına mı ayırmak lazım ya da lansmana mı yatırmak lazım? Tabi bir de bankaların 30-40 gün vadelerle çalışıyor olması var, zor durumda bırakıyor bizi.

Batuhan: Ne kadar maaş alıyorsunuz peki bu işinizden?

Sonay: Maaş? Bütün parayı şirkete veriyoruz, maaş diye bir şey yok. Yemiyoruz içmiyoruz gibi bir durum var. Zaten çocuğunuz gibi oluyor bir süre sonra. İşin daha ilk 6-7 ayındayız, asıl bundan sonra başlıyor diye bakıyoruz.

Batuhan: Yatırım almayı düşündünüz mü?

Sonay: Biz en zor dönemi yatırım almadan geçirdik aslında. Bundan sonrasında da doğru bir yatırımcı ile işimizi geliştirmek, uzun vadeli planlama yapmak ve markamızı çok daha iyi yerlere getirmek istiyoruz.

Seks oyuncakları endüstrisinde ilk sırayı ABD alıyor. ABD’den sonra en büyük ikinci pazar ise Almanya. Seks oyuncakları üreten çok kaliteli firmalar dahi üretiminin yüzde 70’ini Çin’de yapıyor. 2020 ve 2025 yılları arasında dünyada 400 milyon seks oyuncağı satışı gerçekleşmesi öngörülüyor.

İlk 6 ayda 180 bin TL ciro

Batuhan: Görüşüyorsunuz şu anda yani birileriyle?

Selin: Görüşüyoruz evet, konuşuyoruz birileriyle. Ama sadece nakit de değil bizim derdimiz. Bizim fikirlerimizle örtüşmesi gerekiyor bu yatırımın ve yatırımcının. Yapılacak daha çok şey var, potansiyeline çok inanıyoruz bu işin. Bundan geçmişte Radikal gazetesine verdiğimiz röportaj sonrası 6.500 günlük tekil ziyaretçi aldık. Hiçbir şey yapmadan. Ciroyu ve paket sayısını yüzde 50 artırma hedefindeyiz. İlk 6 ayı 180 bin TL’ye yakın bir ciroyla kapatmıştık.

Batuhan: Şu an günde ne kadar ziyaretçi oluyor?

Selin: Günde 1.500 tekil ziyaretçi alıyoruz.

Batuhan: 1500 ziyaretçiye 10 paket düşüyor. Conversion çok iyi yani. Satın almaya odaklı kullanıcı da geldiği için bir avantaj ama sırf fotoğraflara bakmak için bile gelebilir aslında kullanıcılar.

Sonay: Aynen, biz de dikkat ediyoruz onlara. SEO’ya dikkat ediyoruz, fotoğrafların itici olmamasına dikkat ediyoruz. Videolar bile çıplaklıktan uzak videolar, daha çok öğretici.

Batuhan: Kar marjı nedir ürünlerde?

Sonay: İç çamaşırlarında çok yüksek, ortalamada ise yüzde 60 diyebilirim. Bu rakamları saklamıyoruz çünkü işin biraz içine giren birkaç toptancı ile görüşüp bu rakamları bulabilir. Çok da kolay geliyor bu işler kulağa ama öyle değil. İşin içine girildiğinde bambaşka zorluklarla karşılaşıyorsunuz.

Batuhan: Umarız her şey istediğiniz gibi ilerler. Cesaretinizden dolayı kutlarız ve kolaylıklar dileriz. Çok keyifli bir röportaj oldu.

Selin: Biz teşekkür ederiz.

 

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*