Yahoo’nun Odağı Sosyal Ticarete mi Kayıyor?

[29 Ağustos 2012’de EticaretMag’da yayınlandı]

İki gün önce duyurusu yapılan yeni işe alımla Kathy Savitt, Yahoo‘nun CMO pozisyonunun (Chief Marketing Officer / Pazarlama Direktörü) yeni sahibi oldu. Kathy Savitt’in CV’sinde Amazon, American Eagle ve Lockerz yer alıyor.

Peki yalnızca bir işe alım ile Marissa Mayer’in başına geçene kadar olan süreçte batan gemi olarak adlandırılan Yahoo’nun sosyal ticarete yöneliyor olduğunu söylemek fazla mı iddialı olur?

Marissa Mayer’in Yahoo’nun CEO’su oluşundan beri Yahoo çalışanlarına bedava yemek ya da bedava iPhone gibi motivasyon üzerine kurulu gelişmelere tanık olduk. Mayer bu tip minik adımlarla ülkedeki yetenekli kişilerinin gözünde Yahoo’yu çekici kılmaya çalışıyor. Savitt’in pazarlamanın başına geçişi ise Yahoo’nun “iş” anlamında belki de ilk ciddi adımı. Bedava iPhone ve yemek için taktik diyorsak, Savinn’in gelişi için de stratejinin büyük parçalarından biri diyebiliriz.

Bunun nedeni ise Savinn’in geçmişinde e-ticaretin ve ama özellikle sosyal ticaretin yer alıyor oluşudur.

Savitt, 2002-2006 yılları arasında Amazon’da Stratejik İletişim’de Müdür Yardımcısı olarak yer alıyor ve Amazon’un iletişim, içerik, yardım ve eğlence stratejisinden sorumlu olarak çalışıyor. 2006’dan 2009’a kadar ise Amerikan giyim markası American Eagles’ın online satış tarafından sorumlu olarak CMO ünvanını taşıyor.

Amazon ve American Eagles referansları önemli ancak aslen Yahoo’dan önce son olarak ünlü sosyal ticaret girişimi Lockerz’ın kurucu CEO’su olarak çalışmış olması önemli. Lockerz, 22 milyon üyesiyle 195 farklı ülkede hizmet veren ve bu zamana kadar 75 milyon dolarlık yatırım almış olan bir “sitede zaman geçirerek puan topla ve puanlarla alışveriş yap” girişimi. Savitt’in bu sosyal ticaret girişiminin kurucusu olmasına dikkatinizi çekmek istiyorum. Savitt sosyal ticareti ve dinamiklerini biliyor. Marissa Mayer’in dikkatini çeken ise bu olmuş olmalı.

Savitt’in basın açıklamasındaki şu cümleyi paylaşmadan olmaz.

I believe passionately in Yahoo!’s ability to inspire and delight users, partners and advertisers around the world and am excited to join Marissa in defining Yahoo!’s next chapter.

Bu tip basın açıklamalarının yuvarlak olma potansiyelinin büyüklüğü bir tarafa, özellikle “new chapter” tanımlaması öylesine denilmiş olmamalı. Yani Mayer’in başa gelişi ya da bedava iPhone ve yemek değil “new chapter” olan; Yahoo’nun kendini tamamen yenileme isteği: “Yahoo’nun kullanıcılarını, ortaklarını ve reklamverenlerini etkileme ve onlara ilham kaynağı olma gücüne tutkuyla inanıyorum ve Marissa ile beraber Yahoo’nun geleceğini (new chapter) şekillendirmek için çok heyecanlıyım”.

Nisan 2012’de Fast Company‘nin o zamanki Lockerz CEO’su Savitt’e sorduğu soruya aldığı karşılık da Yahoo’nun yeni pazarlama direktörünün kafasında neler döndüğünü anlamak açısından epey faydalı.

Problem: Brands can get the attention of younger consumers on Facebook and Twitter, but those are social, not commerce-driven, platforms.
Solution: (…) I did 16 focus groups with college kids across the country and essentially learned that these kids have an overwhelming desire not only to be rewarded but to have those rewards matter and really be something they control.

“Markalar Facebook ve Twitter’da olmak istiyor ancak bu mecralar ticaret değil, sosyal tabanlı. Ne yapmalı?” diye soruluyor. Savitt’e göre gençler sosyal mecralar aracılığı ile ödüllendirilmeyi (maddi ve manevi olabilir bu) ve bu ödülleri kontrol etmeyi istiyor. Bu çözüm tam olarak Lockerz’ın temelini oluşturuyor zaten ve bu yönelim tam da Yahoo’nun geleceğini şekillendirebilecek stratejinin temeli olabilir.

“Yahoo’nun sosyal ticaret ile ne ilgisi olur” diyecekleri ise 2005 yılında Yahoo’nun ürün müdürlerinden biri olan David Beach’in Yahoo Shopping için yayında olan iki yeni özelliği anlattığı blog yazısına davet etmek isterim. Bu yazıda Beach, Yahoo Shoposphere (yeni ürünleri diğer kullanıcılar ile beraber keşfetmeye yarayan) ve Yahoo Pick Lists isimli (kullanıcıların ürün yorumlarını düzenleyen ve yorumları daha etkili kullanmalarını sağlayan) iki yeni girişimden bahsediyordu. Bunlar doğrudan sosyal ticaret için sarfedilen eforun sonucu olan iki yenilik.

Yukarıdaki gelişmelerin üzerinden bunca zaman (7 yıl!) geçmiş olabilir ve aslında Yahoo şu anda dev bir -pek de gözde sayılmayan- medya şirketi olabilir ama Yahoo ticarete ve hele ki sosyal ticarete uzak değil. Yalnızca zamanı yakalaması ve “hızlı” yakalaması gerekiyor. Savitt’in CEO’nun sağ kollarından biri olan CMO pozisyonuna alınması da tam da bu amaç için düşünülmüş olmalı.

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*