Yayıncılar, Reklamverenlere Neyini Pazarlar?

İnternet yayıncılarının reklamveren olmadan ayakta kalamayacağını unutmadan soralım: Yayıncılar, reklamverene neyini pazarlar? Neyini sunar ve marka ile reklam anlaşması yapabilir?

“Yayıncılar, reklamverene içeriğini pazarlar” diyorsanız yanlış cevap. İçerik bir yayıncının ürünüdür ancak reklamveren içeriğe reklam ücreti ödemez.

Yayıncılar, reklamverenlerine okuyucularını pazarlar. Beyaz yakalılara içerik sunan bir yayıncı, hedef kitlesi beyaz yakalı olan bir reklamverenle anlaşır. Öğrencilere yönelik içerik üreten bir yayıncı ise öğrencilere ürün satışı yapmak isteyen bir markayla masaya oturur.

Kitlenizi reklamverene ne kadar iyi ifade ederseniz, reklamvereni ikna etmeniz o kadar kolaylaşır. Okuyucunuzu profillerken yaş, cinsiyet, hobiler, eğitim seviyesi, sosyo-ekonomik durumu, ziyaret ettiği diğer siteler, satın alma alışkanlıkları vb gibi kırılımlar yaratabilirsiniz (bu kırılımları Google Analytics, Webmaster Tools, Facebook Insights ile inceleyebilir ya da okuyuculara yapacağınız anketler ile öğrenebilirsiniz)

Reklamveren farklı mecra ve yöntemler ile, kendisiyle henüz iletişime geçmemiş tüketicilerin yanı sıra hali hazırda varolan müşterilerine de -tekrar- ulaşmak ister. Bunu yaparken de “doğru kitleye” ulaşma ihtiyacı vardır.

Dolayısıyla reklamverene içerik değil, ulaşmak istediği okuyucu/takipçi kitlesi pazarlanır. Yani içerik araçtır.

İçerik stratejinizi belirlerken -yani dil, ton, karakter, yayın sıklığı, içerik tipleri ve formatlarına karar verirken- ulaşmak istediğiniz kitleyi göz önünde bulundurmanız, yayına başladıktan 3-6 ay sonra reklamverenlerle masaya oturduğunuzda elinizin güçlü olmasını sağlar.

Yayıncı olarak önemli olan yayınladığınız içerik ile nasıl bir kitleye seslendiğiniz ve nasıl bir okuyucu kitlesi oluşturduğunuzdur.

business dev, content marketing, native advertising // former product manager @yemekcom & @yemeksepeti

Görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz

*